Pirinač kuvan sa azuki pasuljem je poznat pod imenom „crveni pirinač“. Potrebno je: ¾ šolje azuki pasulja, 2 šolje vode, 3 šolje integralnog pirinča, prstohvat morske soli na šolju pirinča
Priprema:
Operite azuki i kuvajte ga u oko 2 šolje vode 10 do 15 minuta. Tečnost mora da postane jasno crvena. Pažljivo motrite na pasulj dok se kuva, jer će se izgubiti boja ako se predugo kuva. Posle kuvanja ostavite pasulj i tečnost da se ohlade dok ne budu mlaki. Operite pirinač i stavite ga u ekspres-lonac. Dodajte azuki u pirinač i vodu u kojoj se azuki kuvao, plus dodatnu količinu vode da ukupno bude 5 šolja. Nemojte još soliti. Neka se kuva pod pritiskom, 15 do 20 minuta na laganoj vatri. Dodajte prstohvat soli na šolju pirinča. Povećajte vatru na najjače. Poklopite lonac i kad se razvije pritisak, smanjite vatru. Stavite prigušivač plamena na gorionik i kuvajte pedesetak minuta. Otklopite kada je para potpuno izašla. Neka odstoji još 5 minuta da bi omekšao pirinač na dnu lonca. Premestite u drvenu posudu i poslužite.
Varijante:
Kako bi jelo bilo svarljivije, natopite pirinač i azuki zajedno tokom 3 – 4 sata ili preko noći. Ovako se sa pirinčem mogu kuvati i druge suve mahunarke kao što su naut, sočivo, pasulj.
Količina mahunarki u odnosu na količinu pirinča generalno je manja, osmina do trećina šolje mahunarki prema jednoj šolji pirinča. Količina vode je otprilike ista, 1 ¼ do 1 ½ šolje vode na šolju suvih sastojaka.
Tradicionalno na Dalekom istoku, crveno je boja sreće i taj mali, crveni pasulj je uvek smatran srećnim. Crveni pirinač se obično sprema za rođendane, diplomiranja, proslave i druge radosne događaje. To jelo se poslužuje tokom šinto svečanosti, svakog 1. i 15. u mesecu, a naročito je ukusan kad se kuva sa slatkim pirinčem. Medicinski, azuki je značajan jer jača bubrege.
Recept preuzet iz knjige
Kompletni vodič za makrobiotičko kuvanje, Evelin Kuši
Srodni članci (po ključnim rečima)




