Vi ste ovde: Unapređenje zdravlja Zdrav životni stil Trkači žive duže

Trkači žive duže

Do nedavno, lekari su savetovali šetnju kao najbolju fizičku aktivnost. Zvanični stav je bio da trčanje nije za sve. Ali, sada su se mišljenja promenila. Nedavno istraživanje univerziteta Stenford u Kaliforniji pokazalo je da trčanje smanjuje rizik ne samo od srčanog udara, već i od raka, kao i od nekih neuroloških oboljenja.


U ovom istraživanju renomiranog američkog univerziteta koje je trajalo čitavih 19 godina praćeni su članovi raznih trkačkih klubova širom Amerike. Svi ispitanici bili su zaposleni na univerzitetima i bili su sličnog zdravstvenog i ekonomskog stanja, starosti 50 godina i više.
Istraživanje je pokazalo da su ispitanici iz grupe trkača, u odnosu na kontrolnu grupu osoba koje nisu upražnjavale trčanje, imali manju telesnu težinu, a i broj pušača među njima je bio znatno manji.

U krajnjem rezultatu, statistike su nedvosmisleno pokazale - ljudi srednjih godina koji redovno trče duplo manje su izloženi riziku od smrti u narednih 20 godina nego oni koji nisu skloni upražnjavanju fizičkih aktivnosti.

Ovo je svakako dobar razlog da razmislimo – da li bismo možda mogli da počnemo da redovno džogiramo…

 



 Prethodni članci u rubrici:

Dodaj komentar


Sigurnosni kod
Osveži