Korijanderova voda je u trendu
Korijanderova voda predstavlja tradicionalni tonik koji se dobija kuvanjem korijanderovih semenki ili potapanjem korijanderovih semenki u vodu.
Korijanderova voda predstavlja tradicionalni tonik koji se dobija kuvanjem korijanderovih semenki ili potapanjem korijanderovih semenki u vodu.
Poslednjih decenija naučnici su posebno podrobno proučili kako gljive (pečurke) deluju na imuni sistem. Neke od jestivih gljiva sadrže velike količine beta glukana. To je grupa jedinjenja sa posebnim svojstvima, čije delovanje na organizam naučnici tek počinju da razumevaju.
Etarsko ulje bosiljka se dobija od listova i semena bosiljka (Ocimum basilicum). Bosiljak se koristi kao začin, posebno u mediteranskoj kuhinji. Etarsko ulje bosiljka se koristi u prirodnoj medicini, posebno u nekim delovima Evrope, Indiji i Centralnoj i Jugoistočnoj Aziji.
Karanfilić se najčešće koristi kao začin, ali ima dugu istoriju upotrebe u tradicionalnoj medicini, uključujući ajurvedu i kinesku medicinu. Mnoga njegova lekovita svojstva potvrdila je nauka. Novija istraživanja ukazuju da ekstrakt karanfilića može da snizi nivo šećera u krvi i pomogne u sprečavanju dijabetesa.
Spirulina je plavo-zelena mikroalga koja je u poslednje vreme postala veoma popularna, a zbog izuzetnog bogatstva nutrijentima ubraja se u tzv. "superhranu". Nekoliko istraživanja pozabavilo se pitanjem da li bi spirulina mogla pozitivno da utiče na zdravlje dijabetičara i utvrdilo da može.
Ajurveda je tradicionalni indijski sistem medicine (star hiljadama godina) koji nastoji da očuva zdravlje pojedinca održavajući um, telo i duh u ravnoteži. Mnoge od biljaka koje koristi ajurveda tradicionalno se koriste i kao začini. Navešćemo 12 korisnih ajurvedskih biljaka čije zdravstvene koristi potvrđuje nauka.
Maslačak (Taraxacum officinale), biljka koja ima jednu od najdužih sezona cvetanja, u tradicionalnoj medicini se koristi za tretiranje različitih zdravstvenih problema. Maslačak spada u najpoznatiji i najkorisniji „korov“ na svetu. Koren, list i cvet maslačka – dakle, svi njegovi delovi - su jestivi i korisni za zdravlje.
Možda ste već čuli da ehinacea (Echinacea purpurea) pomaže protiv virusnih infekcija disajnih puteva. Naučna istraživanja to potvrđuju, ali to nije jedina dokazana dobrobit od ove biljke. Evo zašto je dobro imati ehinaceu u kućnoj apoteci.