E-SHOP

zh 2022 prodavnica

Ishrana i zdravlje

O ishrani i zdravlju

Kakvi će biti trendovi zdrave hrane u 2…

Od neočekivanih kombinacija ukusa do izobilja biljne hrane – evo 10 trendova za 2024. prema istraživanju Whole Foods Market’s Trends...

O ishrani i zdravlju

Kako izbeći zimsko gojenje

Zimi najčešće dolazi do povećanja telesne težine, javljaju se respiratorne infekcije, a usled suženog izbora svežih namirnica može doći i...

O ishrani i zdravlju

Manje soli, niži pritisak

Gotovo svako može da snizi svoj krvni pritisak, čak i oni koji uzimaju lekove, za kratko vreme i na krajnje...

O ishrani i zdravlju

Šta osim hrane utiče na povišen šeć…

Četiri faktora, koja nemaju veze sa sadržajem obroka, mogu da utiču da nivo šećera u krvi bude visok: stres, loše...

Um, telo, duh

Inspiracija i motivacija

Birajte poklone sa zahvalnošću

Zahvalnost je veoma korisno osećanje. S obzirom da ulazimo u sezonu slava i praznika, kada se naveliko kupuju pokloni, evo...

Ekologija

Klimatske promene - kako se prilagoditi

Destruktivni uticaji klimatske krize osećaju se širom sveta. Ako se tome ne prilagodimo, biće ugroženi ekonomija, bezbednost hrane i globalna...

Popularna psihologija

Kad pozitivnost postane toksična

Postalo je opšte mesto da savetujemo drugima: „Misli pozitivno!“, a i da drugi to isto savetuju nama. Međutim, stručnjaci smatraju...

Antistres

Pranje suđa smanjuje stres?

Da, ako se obavlja sa svesnom pažnjom i punom koncentracijom na sadašnji trenutak, utvrdili su istraživači Državnog univerziteta Florida.

 

Video recept

Sa našeg YouTube kanala Zdrava hrana za zdrav život

Da li ste znali?

Gde još možete naći naše proizvode

  Između ostalih mesta, organski program (žitarice, mahunarke, semenke), paletu superhrane (trave žitarica, mikroalge, maku, psilium i sl), Neera dijetu, sertifikovane organske proizvode od soje (tofu, tempeh), ukusni pšenični sejtan i zdravije slatkiše i ostale artikle iz prodajnog repertoara preduzeća...

 

Prelistajte naš časopis

banner casopis

Vesti i dogadjaji

Kombuha pomaže regulaciji šećera?

Nedavno istraživanje je utvrdilo da konzumacija kombuhe doprinosi da se snizi nivo glukoze u krvi kod osoba sa dijabetesom tip 2.

Šećer oštećuje creva

Poznato je da su određene vrste namirnica povezane sa većim nivoom upala u organizmu, dok neke druge pomažu da se upalni procesi smanje. Novo istraživanje pokazuje da čak i kratkoročno...

Kineska studija

U prevodu na srpski jezik pojavila se knjiga „Kineska studija“ prof. dr Kolina Kembela, koja govori o rezultatima najvećeg ikad sprovedenog istraživanja o vezi ishrane i najčešćih bolesti savremenog sveta...

Rani obroci olakšavaju regulaciju šeć…

Način ishrane koji prednost daje jutarnjim obrocima (tako da se većina hrane tokom dana pojede do 1 po podne) može biti povezan sa zdravijim nivoom šećera u krvi kod gojaznih...

Kada i kako početi sa vežbanjem nakon kovida

vezbanje kovidKada se radi o povratku vežbanju i treningu nakon kovida, moramo da budemo strpljivi, kažu lekari. Ukoliko se vratimo fizičkoj aktivnosti pre vremena, to bi moglo da ugrozi naše zdravlje.

Nakon svake bolesti ili povrede, da bismo se vratili na raniji nivo fizičke aktivnosti, neophodna su određena ograničenja. Ukoliko se vratimo fizičkoj aktivnosti/treningu punim intenzitetom, a ne omogućimo organizmu da se dovoljno odmori i isceli, ne samo da ćemo se mnogo sporije vraćati u formu, nego dovodimo sebe u opasnost da se povredimo ili da nam se bolest na neki način vrati.

Posebno je komplikovano pitanje povratka fizičkoj aktivnosti nakon kovida, zato što ta bolest kao potencijalnu komplikaciju, posebno kod onih kod kojih je dugo trajala, može imati i miokarditis (upalu srčanog mišića). Dr Majkl Frederikson, profesor fizikalne medicine na univerzitetu Stenford, kaže da je najbolji savet za vežbanje nakon preležanog kovida da budemo veoma pažljivi, pošto je to nezgodna bolest. Pošto je svaki slučaj individualan, najbolje je konsultovati se sa svojim izabranim lekarom, a ovde navodimo neke od opštih preporuka koje daju ugledne institucije.

 

Povratak vežbanju/treningu treba da bude individualizovan

Lekari sportske medicine njujorške Bolnice za specijalnu hirurgiju izdali su preporuke za sportiste rekreativce koji su preležali korona virus. Autori napominju da je svaki kovid pacijent jedinstven i da postoji širok spektar načina na koji virus deluje na svakoga. Te preporuke takođe uzimaju u obzir da se svaki čovek oporavlja od kovida svojim posebnim tempom, pa trenutno ne postoji mogućnost da se tačno odredi kada i kako neki pojedinac treba da se vrati svojoj sportskoj aktivnosti.

 

Evo nekih od njihovih opštih uputstava:

* Pacijent oboleo od kovida, koji ima trajnu povišenu temperaturu, kratak dah u mirovanju, kašalj, bol u grudima ili palpitacije (treperenje srca) ne treba da fizički vežba.

* Svaki pacijent oboleo od kovida, čak i ako je asimptomatski (nema opazivih simptoma), koji ima neko drugo kardiovaskularno ili plućno oboljenje, treba da se konsultuje sa lekarom pre nego što nastavi sa vežbanjem.

* Pacijenti kojima je potvrđen kovid, i koji tokom sedam dana nisu imali simptoma, a inače su zdravi, mogu da se vrate na 50% trajanja i intenziteta svoje prethodne fizičke aktivnosti.

Naravno, lekari su i ovde upozorili da je svaki slučaj individualan, pa da i za neke asimptomatske slučajeve kovida kod inače zdravih pojedinaca čak i povratak na samo 50% prethodne aktivnosti može biti previše.

Ukoliko oboleli od kovida, koji se vrate fizičkoj aktivnosti u skladu sa ovim preporukama, osete bol u grudima, palpitacije (treperenje srca) ili kratak dah, treba da se obavezno konsultuju sa lekarom.

I, naravno, još jedna zdravorazumska preporuka: bezbednije je vežbanje napolju na otvorenom, nego u dvorani ili fitnes studiju, naravno, iz epidemioloških razloga.

 

Još neke smernice onima koji se vraćaju vežbanju nakon blagog ili umerenog kovida:

 

1. Ne vežbajte ako još uvek imate simptome kovida 19

Kako kaže dr Robinson, najvažnija stvar je da ne vežbate ukoliko još uvek imate simptome - temperaturu, umor, kratak dah. On savetuje da se sačeka 7 do 10 dana od potpunog prestanka svih simptoma, pa da se tek onda počne sa vežbanjem. Ukoliko se počne sa vežbanjem dok je infekcija još aktivna, to može da pogorša infekciju ili čak dovede do dodatnih komplikacija.

2. Počnite polako i postepeno povećavajte intenzitet

Kako da počnete sa vežbanjem nakon kovida, zavisi od toga kako i koliko ste vežbali pre. Za veliku većinu ljudi, kaže dr Frederikson, najbolje bi bilo da počnu sa hodanjem i postepeno stiču izdržljivost. Nakon nekoliko nedelja može da se doda intenzivniji kardio trening - ali ne previše; toliko da vam je puls samo nešto malo veći nego tokom hodanja. Neki dobri načini da se počne su npr. sobni bicikl, traka ili plivanje.

3. Slušajte svoje telo - pogotovo ako imate bilo kakvih problema sa srcem

Neki slučajevi kovida 19 stvaraju intenzivne upale u čitavom organizmu, koje mogu da zahvate i srčani mišić, izazivajući miokarditis. To bi, kako kaže dr Frederikson, moglo da izazove aritmiju, pa čak i neke ozbiljnije probleme. Ipak, nedavno istraživanje objavljeno u časopisu Kardiovaskularna patologija ukazuje da je miokarditis izazvan kovidom 19 relativno redak. Autori su na osnovu 277 autopsija o kojima je izvešteno u objavljenim radovima utvrdili da je procenat miokarditisa bio između 1,4% i 7,2%.

 

Povratak vežbanju nakon dugotrajnog kovida

Ovo je komplikovano pitanje. Po rečima dr Džejmsa Borčera, doktora sportske medicine medicinskog centra Veksner na državnom univerzitetu Ohajo, prema dosadašnjim posmatranjima, iako osobe koje su imale dugotrajan kovid počnu da se osećaju bolje, to poboljšanje dođe do jedne granice i tu dugo ostaje; radi se o tome da ih izuzetno umaraju obične dnevne aktivnosti, imaju svakodnevne glavobolje, a od silaska i penjanja stepenicama im ponestaje daha.

Tim ljudima, kako kaže dr Borčer, potrebno je dugo da im bude sasvim dobro i svakako da ne bi trebalo da pokušavaju da se vrate vežbanju sve dok se tako osećaju. Tek nakon što im svi simptomi nestanu, treba da se posavetuju sa svojim lekarem i onda eventualno započnu sa vežbanjem, zaključuje dr Borčer.

 

Izvori i stručne reference:
www.everydayhealth. com, https://link.springer.com/article/10.1007/s11420-020-09777-1, www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/outdoor-activities.html, www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1054880720301046?via%3Dihub