Supernamirnice u prahu postaju sve popularnije. Ove izuzetne namirnice, u koje spadaju npr. mača prah, maka, lukuma, asai i druge, mogu da daju napicima i smutijima koje redovno koristite veliku dodatnu hranljivu i zdravstvenu vrednost, bilo da se radi o obilju vitamina, minerala, ili o posebnim aktivnim materijama blagotvornim za zdravlje.
Ipak, neophodno je ograditi se i reći da termin "superhrana" nema svoju nutricionističku ni naučnu definiciju. Jedino što se može reći je da namirnice koje se nazivaju "superhranom" svakako sadrže veće obilje i raznovrsnije hranljive materije nego uobičajena hrana. Sa druge strane, iako se "superhranom" po pravilu nazivaju egzotične namirnice, poput moringe, asaija, amle i drugih, i neke svakodnevne namirnice su toliko bogate hranljivim i zdravim materijama da ima više nego dovoljno razloga da ih nazovemo superhranom - u tu kategoriju se bez ikakve dileme mogu svrstati pasulj, avokado i cvekla (i još dosta drugih).
Međutim, ovde govorimo o onim egzotičnim vrstama. Evo kakve su nutricionističke i zdravstvene dobrobiti od nekoliko popularnih "superprahova", tj. supernamirnica u prahu, koji se sve češće dodaju u razne napitke, smutije, salate i jela.
Asai prah
Asai bobice potiču iz Centralne i Južne Amerike. Sadrže obilje ljubičastog antioksidansa antocijanina. Kako pokazuju istraživanja, antocijanin smanjuje oksidativni stres i upale i može da doprinese zdravlju mozga. Pregled više istraživanja objavljen 2020. u časopisu International Journal of Molecular Sciences napominje da antocijanini ne samo da štite mozak, već mogu da povoljno deluju i u slučaju nekih poremećaja mozga. Jedno manje istraživanje je ukazalo i da asai može da pomogne da se drži pod kontrolom nivo šećera u krvi.
Baobab prah
Drvo baobaba raste na Madagaskaru, u Africi, Arabijskom poluostrvu i u Australiji. Plod baobaba se suši i melje u prah. Bogat je biljnim vlaknima, što može pomoći u regulaciji varenja (protiv konstipacije) i u dijetama za mršavljenje.
U jednom manjem istraživanju objavljenom u časopisu Nutrition and Health, polovina učesnika pila je običan smuti, a druga polovina smuti sa dodatakom praha baobaba. Učesnici koji su uzimali baobab bili su manje gladni nego učesnici iz kontrolne grupe. To je svakako korisno za one koji nastoje da regulišu telesnu težinu.
Kakao prah
Od svih ovih prahova koje pominjemo, kakao je svakako kod nas najpoznatiji i često se koristi za kolače, mada kakao napitak kod nas nije tako uobičajen. Međutim, za 100% dobrobiti koje se ćesto pripisuju crnoj čokoladi zaslužan je jedino i isključivo kakao prah. Kakao sadrži flavonoide, koje istraživanja povezuju sa poboljšanjem rada srca i mozga, kao i sa smanjenjem upala. Na primer, istraživanje objavljeno 2021. u časopisu BMC Genomics objašnjava da su flavonoidi iz kakaoa često povezivani sa dobrobitima za osobe sa kardiovaskularnim bolestima.
Maka prah
Ovaj prah se često reklamirao kao da je dobar maltene za sve zdravstvene probleme, npr. za nerve, hormone, da ima antioksidansna i antiinflamatorna svojstva i slično. Nažalost, dovoljno čvrstih naučnih dokaza za te tvrdnje nema. Istina je svakako da je maka zdrava namirnica koja se koristi u Peruu u svakodnevnoj ishrani, kuva se slično kao što mi npr. koristimo celer, peršun ili repu. U svakom slučaju, istraživanja su pokazala da maka nema nikakvih štetnih efekata, pa ako verujete u njena medicinska svojstva, svakako možete da dodate maku u prahu u ovsenu kašu, kafu, ili energetske kuglice.
Lukuma prah
Lukuma je voćka koja sadrži veoma raznovrsne nutrijente i fitohemikalije. Slatkog je ukusa, a veoma bogata biljnim vlaknima; istraživanja ukazuju da čak ima efekat sniženja nivoa šećera u krvi, što je svakako čini zaslađivačem poželjnim za one koji nastoje da regulišu nivo šećera u krv. Pošto je slatkog ukusa, osim u smutije, može se dodavati umesto šećera u peciva, kolače i razne slatke stvari.
Medicinske gljive u prahu
Može se reći da je trend medicinskih gljiva u prahu u punom jeku. Ovde se misli pre svega na gljive, poput reiši, šitake, čage, kordicepsa i lavlje grive. Istraživanje objavljeno u časopisu International Journal of Molecular Sciences, koje govori o medicinskim gljivama u celini, tvrdi da one imaju antialergijska, antibakterijska i antiinflamatorna svojstva. Ali, svaka od njih pojedinačno ima izrazita specifična delovanja. Npr. šitake gljive jačaju imunitet i doprinose sniženju holesterola, kordiceps se u kineskoj medicini (i zvaničnoj) koristi za tretman aritmija, čaga je poznata po svojim antikancerogenim svojstvima, a lavlja griva povoljno deluje na nerve. Prema tome, ako hoćete da svoj smuti, ili kafu, obogatite nekom gljivom u prahu, najpre pročitajte nešto o njihovim svojstvima, pa onda odaberite onu gljivu koja vama odgovara.
Kurkuma prah
Kurkuma je začin, odličan za orijentalna jela, kao što su kari i čatni, ali se može uklopiti i u domaću kuhinju. Ima izuzetna antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Možda njeni zdravstveni efekti najbolje dolaze do izražaja u tradicionalnom napitku koji se naziva zlatno mleko.
Gođi prah
Gođi bobice se kod nas nalaze uglavnom u sušenom obliku, ali sve popularniji postaje i prah napravljen od njih. Pored bogatstva vitaminom C, smatra se da gođi imaju antioksidansna, antiinflamatorna i antimikrobna svojstva. Jedno istraživanje objavljeno 2021. u časopisu Nutrients utvrdilo je da redovna konzumacija gođi bobica može da doprinese usporavanju ili sprečavanju makularne degeneracije (ozbiljnog poremećaja vida) povezanog sa starenjem.
Međutim, osobe koje uzimaju lekove za razređivanje krvi (varfarin) treba da povedu računa, pošto su istraživanja ukazala da je moguća nepoželjna interakcija između gođi bobica i ovog leka.
Kako koristiti superhranu u prahu
Jedna od sjajnih strana supernamirnica u prahu je što se lako mogu uvrstiti u ishranu, a da ne utiču primetno na ukus i izgled jela. Neke od njih su veoma aromatične, npr. kakao, druge blago opore, npr. kurkuma, dok većina skoro da i nema nikakav ukus, pa se bez ikakvih problema mogu dodavati u kafu, čaj, smutije, salate, supe, variva, testenine i maltene sva druga jela.
Na slici: doručak koji sadrži asai, gođi, kakao…
Izvori i stručne reference: www.everydayhealth.com, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8535146/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7602988/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21569436/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28413912/, https://bmcgenomics.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12864-021-07871-0, https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2020/fo/c9fo02732g, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28811221/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27548190/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34500668/, www.liebertpub.com/doi/10.1089/jmf.2008.0113?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub++0pubmed, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7826851/, www.mdpi.com/2072-6643/13/12/4409, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22392461/
Proizvodi u vezi sa člankom
Asai bobice organske

Baobab organski

Maka prah organski

Lukuma

Šitake (shiitake) gljiva

Reishi (reiši) pečurka

Čaga mlevena

Kordiceps u prahu organski

Kurkuma organska prah 100g

Goji bobice organik
