Bamija nije u širokoj upotrebi kod nas iako je izuzetno zdrava. Bamija se može jesti kuvana i pečena, a takođe se od nje može napraviti izvrsna turšija (recept na kraju članka). A evo zašto je zdrava.
Bamija je bogata vitaminima, mineralima i biljnim vlaknima
Posebno je bogat izvor vitamina K, koji je veoma važan za zgrušavanje krvi, sintezu proteina u plazmi, bubrezima i kostima, a igra ulogu i u distribuciji kalcijuma u organizmu (time i u izgradnji kostiju). Takođe je značajan izvor vitamina C i folata, a sadrži još i provitamin i vitamin A i vitamine B1, B3 i B6, magnezijum, mangan i antioksidanse lutein i zeaksantin.
Bamija pomaže varenje i regulaciju telesne težine
Bamija sadrži veoma malo masti i šećera, a srazmerno mnogo biljnih vlakana i korisnih vitamina i minerala, pa je zato odlična za redukcione dijete (mršavljenje). Bamija ima srazmerno manje kalorija u odnosu na većinu drugih namirnica.
Bamija koristi bubrezima
Interesantno je da je jedno proučavanje utvrdilo da svakodnevno konzumiranje bamije doprinosi prevenciji oboljenja i oštećenja bubrega.
Bamija je dobra za dijabetičare
Zbog biljnih vlakana koja sadrži, kao i zahvaljujući ostalim mineralima i vitaminima, bamija pomaže da se uspori apsorpcija šećera iz hrane, a time i da se kontroliše nivo šećera u krvi.
Bamija je dobra za oči
Pošto sadrži značajne količine provitamina A, vitamina A, zeksantina i luteina, bamija je odlična za dobar vid, pošto su sve ovo materije koje povoljno deluju na oči. Zato je dobra i u prevenciji glaukoma i katarakte
Bamija je dobra za kožu
Hranljive materije koje bamija sadrži gode koži, ali dobra je i za primenu spolja. Skuvajte nekoliko komada bamije dok ne odmekne, ohladite i izgnječite i namažite na lice. Već posle pet minuta osetićete da vam je koža osvežena, a kada skinete masu, izgledaće podmlađeno.
Bamiju je najbolje čuvati u papirnoj kesi u frižideru (ne u zamrzivaču).
Bamija u turšiji
Za 4 tegle od 500g bamije u turšiji, potrebno je:
680g bamije (komadi dugački desetak centimetara), 4 veća čena belog luka, oljuštena, 4 tanke kriške limuna, 2 šolje jabukovog sirćeta, 2 šolje vode, 3 kašike soli, 1 kašika šećera, 4 kašike mešavine začina. (Predlažemo mešavinu od 2 kašike semena slačice, 1 kašike semena korijandera, 1 kašike mlevene crvene paprike, 1 kašičice semena komorača, 1 kašičice semena celera, 1 kašičice bibera u zrnu, a svakako možete napraviti i svoju mešavinu od začina po želji.)
Priprema
Poređajte tegle u veću posudu napunjenu vodom i kad provri kuvajte 10 minuta. Sterilišite i poklopce tako što ćete ih preliti vrelom vodom. Kuvajte sirće, vodu, so i šećer; kad provri, nastavite da kuvate dok se so i šećer ne istope. Smanjite vatru i držite na toplom.
Operite bamije, isecite drškice.
Pomešajte začine za mešavinu u manjoj činiji. Izvadite vruće tegle iz vode i stavite ih na krpu.
Poređajte kriške limuna po dnu tegli, dodajte 1 kašiku mešavine začina, zatim u svaku teglu stavite po čen belog luka.
Poređajte bamije u tegle, pa preko sipajte mešavinu sa sirćetom (ne sipajte do samog vrha).
Pritisnite bamije plastičnim nožem da izbacite mehuriće vazduha. Zatvorite tegle, pa ih stavite u posudu sa vodom, u kojoj ste sterilisali tegle. Ostavite da provri i kuvajte 15 minuta. Ostavite tegle da se ohlade.
Ovako pripremljenu turšiju možete da počnete da jedete nakon 24 sata, a možete i da je čuvate do godinu dana na hladnom, tamnom mestu (u ostavi). Otvorena tegla turšije, ako je čuvate u frižideru, trebalo bi da traje 1-2 meseca.
Izvori:
www.naturalremediescenter.com
www.healthzoned.com
www.stylecraze.com