Ispratili smo leto i sada smo i zvanično zakoračili u jesen. Treba se prilagoditi nižim temperaturama i polako pripremiti za dolazak zime. Ovo se odnosi kako na izbor garderobe tako i na prelazak na jesenji režim ishrane. Veoma je važno ishranu prilagoditi određenom godišnjem dobu jer na taj način čuvamo zdravlje i delujemo preventivno na nastanak nekih zdravstvenih problema.
Poznato je da neke bolesti imaju sezonski karakter. Tako na primer, zna se da se gastritis i čir češće javljaju na jesen i u proleće. Za razliku od letnjeg perioda kada su uglavnom zastupljene crevne infekcije, jesen i zima su nekako "rezervisane" za respiratorne infekcije. Sa dolaskom hladnog vremena podložniji smo prehladama a počinju i problemi sa lokomotornim sistemom. Javlja se jutarnja ukočenost i bol u zglobovima. Kako bismo ublažili ili sprečili ove tegobe, trebalo bi već sada poraditi na imunitetu i pripremiti se za nastupajuću zimu. Pošto u prirodi sve savršeno funkcioniše, svako godišnje doba nam daruje baš one biljke koje su nam potrebne.
Jedite narandžasto i žuto
Pored neizbežnog vitamina C koji se u različitim količinama nalazi u gotovo svakom svežem voću i povrću, potrebno je povećati i unos vitamina A. Vitamin A ima zaštitno dejstvo protiv lokalnih i opštih infekcija pa je nazvan i antiinfekcijskim vitaminom. On štiti sluznicu disajnih organa i jača imunitet. Znate već da zbog toga treba jesti narandžasto, žuto i tamnozeleno povrće i voće.
Vreme je za korenasto i krtolasto povrće kao što su šargarepa, celer, cvekla, krompir... Tu su i brokoli, kelj, karfiol i kupus. Jesenje voćke su vinogradarske breskve, šljive, jabuke, kruške, grožđe...
Preporučuje se češća upotreba mahunarki kao što su pasulj, sočivo i naut. Heljda i spelta su žitarice koje će vam posebno prijati u ovom periodu zbog svojstva da greju organizam.
Tople čorbe su takođe nezaobilazni deo jesenje trpeze. Možete pripremati one klasične ali i krem čorbe koje imaju puniji ukus i savršeno prijaju sa dolaskom hladnijeg vremena.
Počinje sezona čajeva
Počinje i sezona čajeva. S obzirom da volim čajeve, kod mene ova sezona traje cele godine. Znam da ima i onih koji piju čaj samo kada su bolesni. Ali zašto čekati da bolest zakuca na vrata, kada možemo bar neke probleme da predupredimo redovnom upotrebom čaja? Stigao je šipak, apsolutni rekorder u količini vitamina C! Tu je i kopriva, majčina dušica, zova i naravno đumbir. U Indiji i Kini đumbir se preko 5000 godina smatra univerzalnim lekom. Čaj od svežeg korena đumbira je jedan od mojih omiljenih. Veliki je spisak tegoba na koje đumbir deluje lekovito, ali kada govorimo o trenutno aktuelnim, istakla bih da je odličan je za prevenciju prehlade i gripa, poboljšanje cirkulacije i smanjenje bolova kod artritisa. Naravno, đumbir možete dodavati i u jela, ako niste ljubitelj čaja.
Doktor za zglobove
Kada su u pitanju artritis, bolni i ukočeni zglobovi, moram da pomenem još jedan fantastičan začin - kurkumu. Kurkuma ima protivupalno, antibakterijsko, antivirusno i antikancerogeno dejstvo. Mnoga naučna istraživanja potvrđuju terapijska svojstva kurkume. Lično sam se uverila u njenu efikasnost. Nedavnu upalu grla brzo sam rešila uz pomoć jednog jednostavnog ajurvedskog leka. Dovoljno je pomešati kašičicu meda i kašičicu kurkume i to polako otapati u ustima.
Kurkuma se odlično slaže sa integralnim pirinčem, mahunarkama i krompirom. U početku mi je trebalo malo vremena da se naviknem na njen ukus, ali u poslednje vreme vrlo često je koristim. Sočivo mi je sada nezamislivo bez kurkume!
Slavica Matić, viši dijetetičar-nutricionista
Proizvodi u vezi sa člankom
Đumbir prah organski 100g

Kurkuma organska prah 100g

Sočivo zeleno organsko

Sočivo crveno organsko

Naut sirov organski

Heljda ljuštena organska
