Letnji napitak od ječma

jecamNapitak od prženog ječma, tzv. “čaj od ječma” dobar je za čišćenje organizma, ali takođe ima rashlađujuće dejstvo leti. A napici od mlevenog prženog ječma višestruko su korisni po zdravlje.

Čaj od ječma se pravi tako što se šolja ječma dobro opere pod mlazom vode i proprži u tiganju  dok ne dobije tamniju braon boju. Prženi ječam se prelije sa 3-4 šolje vode i kuva oko 20 minuta da se dobije čaj tamne boje, koji se može piti šolju-dve na dan, ne duže od desetak dana u kontinuitetu. Ječam koji ste koristili za kuvanje se baca, a čaj možete ohladiti i piti kao osvežavajući napitak (ili topao, po želji).  Može se držati u frižideru nekoliko dana, ili  u termosu dan-dva.

Postoje i napici od mlevenog, blago prženog proklijalog ječma, koji se mogu nabaviti u prodaji (a možete ih napraviti i sami, ako imate vremena i volje). Prave se tako što se ječam ostavi u vodi dok ne počne da klija, onda se dobro osuši, proprži blago i samelje. Ovi napici imaju fini gorkast ukus, pa ih neki koriste i kao zamenu za kafu. Međutim, oni su mnogo zdraviji od kafe, evo zašto…

 

Dobrobiti napitka od ječma

 

Prevencija karijesa

Jedno proučavanje, citirano u časopisu “Current Opinion in Biotechnology” ukazuje da konzumcija napitka od prženog ječma pomaže u borbi protiv karijesa. Korisno dejstvo ispoljavaju supstance pod nazivom melanoidini, koje ovaj napitak sadrži.

 

Pomaže snižavanju nivoa holesterola

Pre nekoliko godina, obavljen je jedan eksperiment sa odraslim osobama koje su imale povišene nivoe holesterola u krvi. Ispitanici su određeno vreme uzimali napitke od preprženog ječma. Interesantno je da je ovo pomoglo ne samo da im se snizi holesterol, nego i da im se smanji apetit, a time i unos kalorija, bez ikakvih primećenih sporednih efekata. Rezultati su objavljeni u časopisu “Journal of the American College of Nutrition”.

 

Poboljšava cirkulaciju

Slaba cirkulacija smeta da crvena krvna zrnca dopru do svih delova tela i vitalnih organa, što dugoročno može imati loše posledice (srčani i bubrežni problemi, demencija i sl). Eksperiment na zdravim ispitanicima pokazao je da ispijanje jedne šolje čaja od prženog ječma dnevno povećava protok krvi. Istraživanje je objavljeno u časopisu “Journal of Nutritional Science and Vitaminology”.

Ovo je možda i razlog zašto čaj od ječma deluje rashlađujuće leti (bolja cirkulacija znači i lakše znojenje i bolje rashlađivanje).


Deluje antioksidativno

Priča o slobodnim radikalima i antioksidansima verovatno vam je već poznata iz raznih izvora. Eksperiment čiji su rezultati objavljeni u časopisu “Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry” ukazali su da ječam sadrži veoma veliku količinu antioksidanasa. Tu je, međutim, ostalo nejasno da li prženje ječma smanjuje tu količinu. Ali, jedno naknadno istraživanje objavljeno u časopisu “European Food Research and Technology” pokazalo je da blago prženje ječma kojim se dobija napitak od ječma u stvari povećava količinu antioksidanasa u ječmu!

 

Proizvodi u vezi sa člankom

Ječam (geršla) organski

Zrno ječma je potpuno sraslo sa plevom. Prilikom prerade pleva se skida i ostaje obrađeno zrno - geršla. Prirodni je izvor minerala kao što su kalijum, fosfor i gvožđe kao i vitamina B grupe. Dijetetska vlakna iz ječma hrane korisne bakterije u debelom crevu (prebiotici). Prirodno sadrži gluten. Geršla se priprema na isti nacin kao i pirinač. Kuvanjem se oslobađa sluz koja povoljno utiče na organe za varenje.




Mladi ječam u prahu organski

Napitak od mlade ječmene trave se tradicionalno koristi u ishrani mnogih naroda. Kako se dobija od mladih izdanaka jecma, sadrži mnoge po zdravlje korsine sastojke. Kako se proizvodi? Jecam (Hordeum vulgare) se zasejava na kvalitetnom zemljištu i pažljivo neguje. Tokom klijanja i rasta mlade biljke stvaraju puno korisnih nutrijenata i sintetišu hlorofil. Nakon desetak dana mladi klicini listovi se seku i suše na niskoj temperaturi. Osušena ječmena trava se pre pakovanja melje u prah. Dobijeni prah je 100% prirodni proizvod koji ne sadrži aditive, veštačke boje ili poboljšivače ukusa.




 


NeeraDijeta.rs

Probali su je Bijonse, Anđelina Džoli, Gvinet Paltrou, Naomi Kempbel, Tom Henks...

neera 3a

BiseriMudrosti.com

banner biserimudrosti

HathaYoga.rs

banner hatayoga wide

Posetioci sajta

Broj posetilaca na sajtu: 207