Koja je uloga hemoglobina u organizmu? Koju hranu bi trebalo da jedete, a koju da smanjite ako želite da povećate nivo hemoglobina i apsorpciju gvožđa u organizmu?
Hemoglobin je protein koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima (eritrocitima), a odgovoran je za prenos kiseonika u organizmu. Takođe, on prenosi i ugljen-dioksid iz ćelija u pluća, odakle se izbacuje izdahom. Kada je nivo hemoglobina nizak, organizam otežano izvodi ove funkcije. Nivo hemoglobina može se podići konzumiranjem hrane bogate gvožđem. Gvožđe podstiče proizvodnju hemoglobina, a time i eritrocita.
Hrana bogata gvožđem
U hranu bogatu gvožđem biljnog porekla spadaju: proizvodi od soje (tofu, edamame), jaja, suvo voće, brokoli, zelenolisno povrće (kelj, spanać), boranija, orašasti plodovi i semenke, kikiriki puter.
Ali, osim unosa hrane bogate gvožđem, važno je i pomoći organizmu da ga apsorbuje. Zbog toga se uz ovu hranu unosi hrana bogata vitaminom C (citrusi, jagode, paprike, zelenolisno povrće; opširnije o tome pogledajte ovde). Takođe, i vitamin A i beta karotin pomažu u apsorpciji gvožđa. Biljni izvori vitamina A su bundeva, batat, kelj i raštan, a izvori beta karotina žuto, crveno i narandžasto voće i povrće (šargarepa, batat, bundeva, dinja, mango).
Važan je i folat (prirodni oblik vitamina B9) koji ima značajnu ulogu u proizvodnji hemoglobina. Organizam koristi folat za proizvodnju hema, komponente hemoglobina koja pomaže u prenosu kiseonika. Ako nema dovoljno folata, eritrociti neće moći da sazru, što dovodi do anemije i niskog nivoa hemoglobina. Dobri biljni izvori folata su: spanać, kikiriki, pasulj (posebno crveni), avokado, zelena salata.
Šta ometa apsorpciju gvožđa
Kalcijum iz hrane i suplemenata može da oteža apsorpciju gvožđa. Naravno, to ne znači da treba potpuno izbaciti kalcijum iz ishrane, jer on spada u esencijalne nutrijente i ima značajnu ulogu u organizmu. Ipak, ne preterujte sa unosom kalcijuma ako želite da povećate nivo gvožđa i ne jedite hranu bogatu kalcijumom neposredno pre uzimanja suplemenata gvožđa.
U hranu bogatu kalcijumom spadaju mlečni proizvodi, soja, semenke, smokve.
I fitinska kiselina može da smanji apsorpciju kalcijuma (posebno kod vegetarijanaca). Pokušajte da izbegnete da u istom obroku imate i hranu bogatu fitinskom kiselinom i hranu bogatu gvožđem. Izvori fitinske kiseline su: orasi, brazilski orah, susam. Naravno, nikako ne izbacujte fitinsku kiselinu potpuno iz ishrane, jer i ona spada u esencijalne nutrijente.
Prepoznajte simptome
Simptomi izuzetno niskog nivoa hemoglobina uključuju i: ubrzan i nepravilan rad srca, bledu kožu i desni, umor, slabost mišića, pojavu modrica, glavobolje.
B. Soldatović
Izvori: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com
Proizvodi u vezi sa člankom
Tofu sirov sertifikovan organski

Dimljeni tofu sertifikovan organski sečeni

Kiki puter 200g
