Smokva je voće vrlo bogato mineralima koji efikasno uspostavljaju prehrambenu ravnotežu. Sadrži veću količinu kalijuma (232 mg/100 g).
To je čini dobrom u ishrani osoba koje imaju problema sa povišenim krvnim pritiskom. Posebno je dobar izvor kalcijuma, fosfora i magnezijuma. Smokva je i jako dobar izvor oligoelemenata, prvenstveno gvožđa (0,6 mg/100g).
Sadrži takođe i znatnu količinu vitamina grupe B. Karakteristična je po tome što sadrži pigment, takozvani vitamin P, koji doprinosi elastičnosti malih krvnih sudova, štiteći ih od pucanja.
I sveža i suva smokva spadaju u pouzdane laksative, zahvaljujući velikoj količini celuloze. Tome doprinose i debela koža sa dlačicama, kao i sitne semenke koje sadrži smokva, koji oboje podstiču crevnu peristaltiku. U prirodnoj medicini se smatra da su smokve korisne u lečenju astme, kao i uklanjanju sluzi iz disajnih puteva.
Zbog velike količine dijetnih vlakana, smokva je odlična kao namirnica u ishrani osoba koje bi htele da smršaju na prirodan način. Pri tom, treba imati u vidu da su suve smokve mnogo kaloričnije nego sveže.
U prirodnoj medicini se takođe smatra da su smokve dobra namirnica koja pomaže oporavku posle dužih bolesti, time što smanjuje fizičku i mentalnu iscrpljenost i daje telu svežinu i snagu.
Suva smokva može da se čuva više meseci ako je hermetički zatvorena, tako da je veoma dobra u zimskoj ishrani.