Sočivo je mahunarka visoke biološke i hranljive vrednosti. Ugljeni hidrati iz sočiva zahvaljujući svom složenom sastavu i prisutnim vlaknima postepeno se apsorbuju u krv, čime se postiže dugotrajan osećaj sitosti.
Sočivo sadrži veću količinu proteina od pasulja. Biljna vlakana doprinose snižavanju holesterola, regulaciji probave i održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi.
Sočivo sadrži mnoštvo vitamina i minerala.
Odličan je izvor mikroelementa molibdena, a takođe i veoma dobar izvor dijetalnih biljnih vlakana, magnezijuma i aminokiseline triptofana.
Dobar je izvor gvožđa i fosfora.
Od vitamina, veoma je dobar izvor vitamina B kompleksa, zatim beta-karotina, a sadrži još i kalijum, kalcijum, cink i bakar.
Od sočiva se mogu pripremati čorbe, variva, salate. Odlično se kombinuje sa žitaricama kao što su pirinač ili ječam.
Osobama sa osetljivim organima za varenje se preporučuje pasirano sočivo kuvano sa karminativnim začinima (nana, majoran, lovor, kari, kim).
Mahunarke bi trebalo da budu zastupljene u ishrani bar 2-3 puta nedeljno.
Postoje razne varijante sočiva, a na našem tržištu se obično mogu naći cveno i zeleno sočivo.
Ova mahunarka spada u verovatno najzdravije namirnice koje mogu poslužiti kao osnov svakodnevne ishrane. Ima raznih vrsta sočiva (crveno, zeleno crno), i sve su zdrave, uz određene specifične dobrobiti koje donose.
O dobrobitima koje donosi redovna konzumacija sočiva postoji dosta istraživanja, a ovde ćemo ukratko izneti one najvažnije.
Odličan izvor proteina. Od svih mahunarki i orašastih plodova, sočivo je na trećem mestu po količini kvalitetnih biljnih proteina. Zato je odlična namirnica posebno za vegetarijance i vegane.
Daje postojanu energiju. Sočivo obezbeđuje postojano snabdevanje organizma energijom, pošto se sporo vari zahvaljujući kombinaciji složenih ugljenih hidrata i biljnih vlakana koje sadrži.
Pomaže varenje. Rastvorljiva vlakna koja sočivo sadrži doprinose sprečavanju zatvora, a blagotvorno deluju i u slučaju sindroma nadražljivih creva i divertikuloze.
Doprinosi mršavljenju. Iako je veoma hranljivo, sočivo je veoma niskokalorična namirnica. Šolja kuvanog sočiva ima samo oko 230 kalorija, a ipak daje zadovoljavajući osećaj sitosti.
Stabilizuje šećer u krvi. Rastvorljiva vlakna vezuju ugljene hidrate usporavajući njihovo varenje, što doprinosi stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Ovo može biti od koristi u slučaju dijabetesa i insulinske rezistencije, pa se zato sočivo obično preporučuje u ishrani dijabetičara.
Snižava holesterol. Sočivo sadrži veliku količinu rastvorljivih vlakana, koja vezuju holesterol i pomažu da se eliminiše iz organizma.
Smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Osim što sadrži vlakna koja doprinose sniženju holesterola, sočivo je odličan izvor magnezijuma i folata. Magnezijum poboljšava protok krvi, kiseonika i nutrijenata u organizmu, dok su niski nivoi magnezijuma u organizmu direktno povezani sa srčanim oboljenjima. Folat snižava nivo homocisteina, koji je ozbiljan faktor rizika od srčanih oboljenja. Zato nije čudo što je više istraživanja pokazalo da konzumacija sočiva snižava rizik od srčanih oboljenja.
Na kraju bi trebalo posebno spomenuti crno, ili beluga sočivo, koje je izuzetno bogato antocijaninima. To su biljne supstance (pigmenti), koje u organizmu deluju kao snažni antioksidansi, a u poslednje vreme se proučavaju zbog dva posebna svojstva: poboljšavaju memoriju i ispoljavaju antikancerogeno delovanje.
Proizvodi u vezi sa člankom
Sočivo zeleno organsko

Sočivo crveno organsko
