U vegetarijanskoj ishrani, nije dovoljno samo izostaviti određene namirnice – potrebno je naći odgovarajuće zamene za to što ste izostavili, a koje obezbeđuju zadovoljavajuću količinu sličnih hranljivih sastojaka. Skoro svi poznajemo neke “vegetarijance” koji najviše vole da se hrane pomfritom, testeninama i slatkišima. To uopšte nije u duhu zdrave ishrane.
U savremenom svetu u kome je potrošnja mesa veća nego što je bila ikad u istoriji, vegetarijanstvo može da izgleda kao zastranjivanje. Pa ipak, postoje brojne dobrobiti od ishrane bez mesa. Ali, postoje i neki nutritivni problemi koji se mogu pojaviti ako ne osmislite pažljivo svoju vegetarijansku ishranu.
Pre svega, vegetarijanstvo (ako se ispravno praktikuje) može da donese veliki broj zdravstvenih dobrobiti. Ishrana zasnovana uglavnom na biljnoj hrani obezbeđuje mnoštvo hranljivih i lekovitih sastojaka, jer su povrće i voće izuzetno bogati vitaminima, mineralima, enzimima i antioksidantima. Te namirnice su takođe obično i niskokalorične, pa vegetarijanci imaju odličnu priliku da održe zdravu težinu. Bitno je pri tome naglasiti da pod "zdravom biljnom hranom", kao što smo već rekli, ne podrazumevamo testenine i pomfrit, već celovite namirnice biljnog porekla: sveže povrće, voće, integralne žitarice, mahunarke, orašaste plodove i semenke.
Tipovi vegetarijanaca
Postoji nekoliko tipova vegetarijanske ishrane. Lakto-ovo vegetarijanci isključuju iz ishrane meso i ribu, ali koriste mleko, mlečne proizvode i jaja. Ovo je i najpopularniji oblik vegetarijanstva u Americi u Zapadnoj Evropi. Laktovegetarijanci su slični, s tim što iz ishrane isključuju i jaja i sve namirnice koje sadrže jaja. I na kraju, najrestriktivniji oblik vegetarijanstva se naziva veganstvo. Veganska ishrana isključuje sve namirnice životinjskog porekla: meso, ribu, jaja, mleko i mlečne proizvode, kao i sve namirnice koje sadrže ove sastojke ili njihove prerađevine. Većina vegana, osim hrane, izbegava i druge proizvode koji su životinjskog porekla, kao što su vuna, svila, koža i krzno.
Važni izvori proteina i masti
Vegetarijancima je veoma važno da ne stvore naviku da se hrane isključivo ugljenim hidratima. Novija istraživanja pokazuju da je ishrana sa previše šećera (ma koliko da su kvalitetni, makar da potiču i iz integralnih žitarica) zdravstveno nije opravdana. Veoma je važno obezbediti nutritivne izvore kvalitetnih belančevina i kvalitetnih masti.
U prodavnicama su sada dostupni visokokvalitetni proizvodi od biljnih belančevina, kao što su tofu, tempeh i miso. Jezgrasto voće (orasi, bademi, lešnici) takođe predstavlja izvrstan izvor proteina, ali i veoma kvalitetnih esencijalnih masnih kiselina biljnog porekla. Izvrstan je izbor ako u vegetarijansku ishranu uključite hladno ceđeno organsko kokosovo i maslinovo ulje.
Bitno je i kombinovanje hrane. Na primer, pasulj u kombinaciji sa integralnim hlebom postaje kompletan obrok koji zadovoljava sve nutritivne potrebe organizma.
Zanimljivost: gladijatori su bili vegetarijanci
Pošto se pojam gladijatora vezuje za naporni trening, snagu i izdržljivost očekivali bismo da su jeli jaku proteinsku (mesnu hranu), ali najnovija otkrića pokazuju da su najverovatnije bili vegetarijanci. Kako to znamo? Analiza kostiju gladijatora pokazala je da one sadrže dvostruko više stroncijuma od kostiju njihovih savremenika, a stroncijum je u znatno većoj meri prisutan u biljnoj nego u životinjskoj hrani. Ovo potvrđuje i zapis rimskog istoričara Plinija, koji ih naziva "hordearii", što znači - oni koji se hrane ječmom.
Interesantno je znati da se i ishrana rimskih legionara sastojala pretežno od ugljenih hidrata, prema podacima koje imamo čak 78% njihovog sledovanja hrane sastojalo se od ječma i pšenice.
ZAKLJUČAK:
U celini gledano, vegetarijanstvo može da vam donese puno zdravstvenih dobrobiti i uživanja u eksperimentisanju. Pa ipak, odluka da se pređe na vegetarijansku ishranu ne treba da bude doneta olako. Bitno je da shvatite da takav način ishrane zahteva malo više planiranja obroka i da bi trebalo da uključi širu paletu namirnica. Vegetarijanci često isprobavaju nova jela u nastojanju da prošire izbor namirnica koje koriste. Ako planirate da pređete na vegetarijanstvo, ne bi bilo loše da nabavite neki dobar vegetarijanski kuvar. I imajte na umu da prelazak na vegetarijanstvo treba obaviti postepeno. Imate na raspolaganju sve vreme koje vam je potrebno da istražite čudesni svet vegetarijanstva.