Postoje neke prirodne metode kojima se mogu značajno ublažiti pa čak i potpuno otkloniti neprijatni simptomi polenskih alergija. Ali najvažnije je započeti na vreme, nekoliko nedelja ili čak meseci pre pojave alergije!
Radujete li se dolasku proleća? Za mnoge je proleće najlepše godišnje doba. Topliji dani, buđenje prirode, cvrkut ptica... Sve deluje idilično pa se pitanje s početka teksta možda čini nekako suvišno. Ipak, nije sve tako idilično kao što izgleda na prvi pogled. Bar ne za sve. Jer dok jedni uživaju u dugim šetnjama udišući punim plućima mirisni prolećni vazduh, za druge je on uzrok mnogih tegoba. Ukoliko ste u grupi onih “srećnika” koji imaju problem sa sezonskom polenskom alergijom, znate o čemu pričam.
Kijanje, obilna sekrecija iz nosa, svrab i peckanje očiju - dobro poznati simptomi koji iritiraju već i na samu pomisao. A koliko su iritirajući kada se pojave, to vrlo dobro znate ne samo vi, već i oni u vašem bliskom okruženju. Ovi simptomi zaista utiču na kvalitet života jer smanjuju radnu produktivnost i ometaju druge svakodnevne aktivnosti.
Čini li vam se da okolina nema previše razumevanja za ono što vam se događa? Ponekad se mogu čuti komentari tipa: pa dobro, to je ipak “samo” kijanje?!! S druge strane, kijanje u serijama od 5 i više puta i duvanje nosa može biti iritirajuće i za okolinu. Kako i sama imam člana porodice koji ima ove tegobe, znam kako to izgleda. Ruku na srce, ponekad sam i ja znala da dam poneku šaljivu opasku.
Šta preduzeti? Konvencionalna medicina u ovim slučajevima preporučuje lekove koji su možda efikasni, ali stvaraju brojne nuspojave. Možda se spasete kijavice, ali zato ste po ceo dan pospani i tromi. Druge (ozbiljnije) nuspojave ne bih pominjala.
S druge strane, postoje neke prirodne metode kojima se mogu značajno ublažiti, pa čak i u potpunosti otkloniti neprijatni simptomi polenskih alergija. Ima dosta toga što možete sami preduzeti.
Ali najvažnije je započeti na vreme, nekoliko nedelja ili čak meseci pre pojave alergije! Zbog toga nemojte misliti da sam preuranila sa ovim tekstom. Lepo je vreme, pa polen možda krene i ranije nego obično. Dakle, valja se pripremiti na vreme.
Evo nekoliko predloga koji vam mogu biti od pomoći:
Ojačajte imunitet
Za jačanje imuniteta koristite proverena sredstva kao što su ulje crnog kima (zaista provereno!), ehinacea, med, propolis, srebrna voda, trave žitarica (možete ih sami uzgajati ili kupiti u vidu praha u prodavnicama zdrave hrane), lekovite gljive (reiši, šitake).
Detoksikujte organizam
Prolećno čišćenje životnog prostora za mnoge je već ustaljena navika. Čišćenje organizma (posebno ako ste se tokom zime malo više opustili) u ovom periodu je takođe više nego potrebno. Dobro će vam doći glina ili zeolit, naravno uz dosta kvalitetne vode.
Obratite pažnju na ishranu
Nema dobre detoksikacije bez odgovarajuće ishrane. Kao preventivu polenskim alergijama povećajte unos namirnica bogatih vitaminima C, A, E, mineralima kao što su kalcijum, cink, magnezijum, selen. Važne su takođe i esencijalne masne kiseline. Koristite kvalitetna hladno ceđena ulja od lana, bundeve, susama i konoplje kao i njihove semenke. Prednost dajte sirovim namirnicama. U ovom periodu priroda nam daruje mnoge biljke bogate sastojcima koji su nam najpotrebniji. Sremuš (već se pojavio na pijacama!), vlašac, maslačak, rukola, zelena salata, spanać. Tu su beli i crni luk, zatim uvek aktuelna šargarepa, kelj, prokelj i nezaobilazni začini poput rena i đumbira koji pročišćavaju disajne puteve i oslobađaju od viška sluzi.
Ne zaboravite koprivu
Koristite je za pripremu jela, ali i čaja. Redovna upotreba čaja od koprive se smatra jednim od efikasnijih metoda u prevenciji polenskih alergija. Zahvaljujući prisustvu kvercetina, kopriva sprečava oslobađanje histamina, a upravo je histamin pokretač alergijskih reakcija. Čaj od koprive treba piti u dužem vremenskom periodu, pa ukoliko ste alergični na ambroziju (čija sezona počinje u avgustu) mislite o tome na vreme!
Tu su i homeopatija i akupunktura kao potpuno prirodne metode lečenja koje su se pokazale kao vrlo uspešne u tretiranju i lečenju alergija.
Šta ćete preduzeti, koju metodu ćete odabrati svakako je vaš izbor. Ukoliko volite brza, instant-rešenja i ako vam sve ovo nabrojano zvuči komplikovano, verovatno ćete se opredeliti za konvencionalnu medicinu. Ako ste spremni da se malo potrudite, opet ističem, počnite na vreme. Možda tegobe ne prestanu u potpunosti, ali mogu da prođu u mnogo blažem obliku! I to je nešto, zar ne?!
Dočekajte predstojeću sezonu spremni, a onda ćete i vi moći da uživate u svim blagodatima proleća (leta).
A vi ostali, ni vama neće škoditi da preduzmete neki od navedenih koraka. Čišćenje organizma i pravilna ishrana su uvek aktuelni.
Slavica Matić, viši dijetetičar-nutricionista