U najnovijem istraživanju Nortvestern univerziteta, pokazalo se da probiotici mogu da budu potpuno neškodljiv i veoma efikasan tretman za upalne bolesti creva. Probiotici su živi mikroorganizmi poznati i kao “prijateljske bakterije”, a sadrže ih namirnice kao što su jogurt, kefir, kiseli kupus. Probiotici se mogu uzimati i kao suplementi.
Upala creva spada u najupornije i najbolnije hronične bolesti. Kronova bolest i ulcerozni kolitis su najrasprostranjenij bolesti ove vrste od kojih boluje više od milion ljudi u SAD; dovode do mršavljenja, proliva, ponekad izuzetno jakih abdominalnih bolova i grčeva sa krvarenjem. U klasičnoj medicini ovi poremećaji se leče imunosupresivnim lekovima, uljučujući i steroide. Ovi tretmani nisu baš efikasni, pa se bolesti vraćaju.
Probiotici su živi mikroorganizmi (u najvećem broju slučajeva, bakterije) koje veoma liče na korisne bakterije koje nalazio u zdravim ljudskim crevima. One su takođe poznate i kao “prijateljske bakterije”, a sadrže ih namirnice kao što su jogurt i kefir. Probiotici se mogu uzimati i kao suplementi.
Istraživači Univerziteta Nortvestern su upotrebili verziju poznatog probiotika koji se nalazi u jogurtu i siru i u eksperimentu na životinjama pokazali da su oni efikasan lek za inflamatorna oboljenja creva kao što su Kronova bolest i ulcerozni kolitis. Šta više, naučnici misle da bi ovi probiotici mogli da posluže i u tretmanu raka debelog creva, koji spada u oboljenja čiji uzrok može da bude zapaljenje creva.
Naučnici sa Nortvesterna su izbacili jedan gen iz probiotika Lactobacillus acidophilus i hranili njime miševe, koji su bili oboleli od dva različita tipa kolitisa Nakon 2 nedelje tretmana, novi soj probiotika je praktično eliminisai upalu debelog creva kod životinja. Šta više, zaustavio je napredak bolesti u u 95% slučajeva. Rezultati studije upravo su objavljeni u uglednom časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Pokazalo se da modifikovani Lactobacillus acidophilus smiruje pretereno nadražene imune ćelije u crevima mobiližući imune ćelije mesendžere, nazvane dendritske ćelije. Te dsndritske ćelije su potom pojačače proizvodnju drugih funkcionalnih imunih ćelija, poznatih kao T-ćelija, Rezulzat? Postignuta je zdrava ravnoteža u crevima i sistemsko zapaljenje je ublaženo.
Sledi ispitivanje delovanja Lactobacillusa na ljudima. Istraživači razmišljaju o ovom metodu kao mogućem u tretmanu raka debelog creva.