Slabo varenje može dovesti do nadutosti, bola u želucu i crevima, lošeg raspoloženja i letargičnosti. Postoje prirodni metodi da podstaknete lučenje sokova za varenje. Tako ćete podići energiju i popraviti raspoloženje.
Koristite kiseo ukus
Iscedite pola limuna u čašu tople ili mlake vode i popijte taj napitak pola sata pre doručka. Kiseo ukus podstiče proizvodnju želudačne kiseline. Tako aktivira organe za varenje i priprema ih za hranu s kojom ćete početi dan. Činite to svakog dana da poboljšate proizvodnju sokova za varenje. Još jedna kisela namirnica čini dobro varenju: jabukovo sirće! Nalijte 1 ili dva prsta sirćeta u čašu od 2 dl, dodajte vodu, nakapajte malo limuna i pijuckajte tokom dana.
Grickajte komorač
U Indiji, semenke komorača (lat. Foeniculum vulgare) često se koriste za poboljšanje varenja i za osvežavanje daha. Grickaju se posle jela. Dok ih grickate, ove semenke oslobađaju materiju zvanu terpenoide anetol. Ona poboljšava peristaltiku creva i smiruje gastrointestinalne grčeve. Semenke deluju antispazmodično, ublažavaju nadutost, isteruju gas i smiruju uznemiren želudac.
Semenke komorača mogu da se kratko ispeku, mogu da se sirove pospu po jelu.
Fermentisane namirnice
Ako imate problema sa varenjem, isprobajte fermentisano povrće, ili prirodno fermentisane začine, kao što su npr. kiseli kupus ili miso. Fermentisana hrana je puna probiotika, koji potiskuju štetne bakterije iz creva. Mogu da olakšaju nadutost, gasove, proliv, zatvor i druge probavne tegobe. Ako niste ranije jeli ovu hranu počnite sa malim količinama. Prvih dana jedite po kašiku fermentisanog povrća, ili miso supu pre jela, a kasnije možete koristiti i više.
Zaljutite obrok
Glavni aktivni sastojak ljute papričice, kapsaicin, pomaže da se hrana bolje svari. To čini tako što podstiče lučenje želudačnih sokove i povećava dotok krvi do zidova želudačne sluznice. Osim što pomaže varenje, ljuta papričica poboljšava raspoloženje, jer kapsaicin podstiče određene hormonalne procese koji donose osećaj prijatnosti.
Grickajte đumbir
Naučno je dokazano da je đumbir neškodljivo prirodno sredstvo za ublažavanje mučnine. Ovaj ljutkasti koren je pravi melem za želudac i creva. Đumbir opušta digestivni trakt i omogućava hrani da prolazi kroz njega glatko, bez zadržavanja. Pomaže bolju asimilaciju i apsorpciju hrane. U ajurvedi se smatra da đumbir pomaže uklanjanju toksina iz digestivnog trakta. Rasplamsava agni – vatru varenja.
Kako ga koristiti? Najjednostavnije je da izgrickate komadić svežeg đumbira pre svakog obroka. Ili, napravite čaj od korena đumbira. Trebaće vam 2,5 cm sirovog korena, koji prethodno ogulite (skinete koru). Kuvajte ga 30 min u 3 dl vode. Kad se prohladi, zasladite napitak sa malo meda.
Temeljno žvaćite
Mi često jedemo dok razgovaramo, čitamo, gledamo televiziju ili vozimo, nesvesni onoga što stavljamo u usta. U takvim situacijama progutamo hranu pre nego što je temeljno sažvakana. Ako prerano progutate hranu, proces varenja je narušen od samog početka, jer ugljeni hidrati ne mogu da sena odgovarajući način razgrađuju. Normalno je da se svaki zalogaj hrane hranu sažvaće 15-20 puta, tako da hrana koju ste uzeli u usta bude dovoljno usitnjena pre nego što je progutate.
A. Milinković
Proizvodi u vezi sa člankom
Đumbir prah organski 100g