Jednostavne, poznate širom sveta, služe se u slanoj i slatkoj verziji. One su idealno rešenje za situacije kada treba spremiti nešto na brzinu, za iznenade goste koji banu nenajavljeni ili kada treba nahraniti poveće društvance. (piše: Slavica Matić, viši dijetetičar-nutricionista)
Možda se tajna krije u brzoj i jednostavnoj pripremi, možda u ukusu, a možda pak u kombinaciji svega navedenog. Šta god da je u pitanju, činjenica je da su palačinke jedna od najpopularnijih i najomiljenijih poslastica širom sveta. Kažem poslastica jer je verovatno prva asocijacija na palačinke njihova slatka varijanta, ali pošto postoji i ona slana, palačinke mogu biti i kompletan obrok. I kao što gotovo svaka država ima svoju verziju plačinki kojom se ponosi tako i svaka domaćica ima svoj omiljeni recept i neku malu tajnu za svoje savršene palačinke. Koliko mi je poznato kod nas se najćešće prave klasične palačinke (tanke i urolane), mada ima i onih koji preferiraju one deblje, tzv. američke palačinke.
Nisam ljubitelj palačinki, bar ne one klasične verzije. Kada ovo kažem mislim na palačinke koje se prave od belog brašna i na uobičajen način (belo brašno, jaja, mleko). Takva vrsta testa mi je suviše teška i nekako mi se uvek stropošta kao kamen u želudac. Palačinke od heljdinog brašna mi više prijaju, i više volim američke umesto klasičnih. Male su i pufnaste pa ih ja zovem palačinkice. Kada je u pitanju ukus, radije biram slanu varijantu.
Pošto je heljda jedna od mojih omiljenih žitarica malo sam eksperimentisala pa sam ovog puta za pripremu palačinki umesto brašna koristila zrno heljde. Sada znam da će mi ovo biti omiljeni recept kad god se zaželim palačinki. Ukusne, lako svarljive i uz minimum sastojaka. Ako se izuzme voda i so, potrebna su vam svega 2 sastojka! Bez glutena, bez mleka i bez jaja!
Palačinke od heljdinog zrna
100 g sirovog zrna heljde (zelenog)
100 ml vode
1 kašika mlevenog lana
1/ 2 kašičice praška za pecivo ili sode bikarbone
malo himalajske soli
kokosovo ulje za podmazivanje tiganja
Opranu heljdu potopite u vodu i ostavite da odstoji preko noći. Sutradan je ocedite, isperite, dodajte vodu i ostale sastojke a zatim dobro izmiksajte štapnim mikserom.* Ostavite smesu da odstoji 15-ak minuta. Teflonski tiganj podmažite sa malo kokosovog ulja, pustite da se zagreje a zatim kutlačom sipajte smesu u tiganj. Smesa je gušća nego za obične palačinke pa nakon što razlijete smesu u tiganj pomoću drvene kašike ili špatule oblikujte je u manji krug. Ove palačinke su deblje i peku se nešto duže, baš kao i američke palačinke, tako da ih treba peći na laganijoj vatri. Gotove palačinke filujte filom po želji. S obzirom da je sezona jagoda ja sam napravila sirovi džem od jagoda i čia semena pa sam sa njim filovala palačinkice.
Pošto sam ove palačinke pravila prvi put i nisam znala kako će na kraju ispasti koristila sam manju količinu sastojaka, a vi možete udvostručiti mere. Ili je možda ipak bolje da prvo isprobate sa ovom merom da biste videli kako vam se dopadaju. Što se mene tiče, ja ću sledeći put sigurno napraviti dvostruku meru.
*Ako nećete odmah ujutro praviti palačinke heljdu možete staviti u frižider za kasniju pripremu.
Proizvodi u vezi sa člankom
Heljda ljuštena organska

Lan mleveni organski specijalno pakovan

Laneno seme mleveno 100g
