Acerola je žbunasta voćka koja potiče iz tropskih oblasti zapadne hemisfere. Iako njeni plodovi prilično liče na trešnju, to nije vrsta trešnje. Plodovi acerole su prijatnog ukusa, bogati vitaminom C i koriste se odavno u tradicionalnoj medicini, a poslednjih decenija sve više i u obliku suplemenata (najčešće praha).
Acerola je najpoznatija po izuzetnom bogatstvu vitaminom C. Zbog toga se često koristi u prevenciji prehlada i gripa, radi poboljšanja imuniteta. Takođe se koristi i kao prirodni antioksidans. Acerola je prirodni astringent, pa po tvrdnjama komplementarne medicine može da pomogne u ublažavanju određenih digestivnih problema, kao i problema sa kožom. Komplementarna i tradicionalna medicina takođe koriste acerolu kao sredstvo protiv proliva, protiv gljivica, za poboljšanje fizičke kondicije (kod atletičara), protiv depresije, kao i za uklanjanje fleka sa kože.
Acerola se na našem tržištu najčešće nalazi u obliku suplemenata, zato što je to najbolji način da se očuva (sveža voćka acerole ne može dugo da stoji), tako da se može naći u obliku praha, kapsula i tinkture, ali je acerola u prahu najpopularnija. Dobija se od dehidrirane sveže voćke i može se dodavati u razne napitke, smutije, sokove i druge stvari.
Istraživanja koja su ispitivala voće koje sadrži vitamin C pokazala su da je acerola u samom vrhu - ima više vitamina C i od pomorandži i od jagoda. Bogata je takođe i vitaminom A. Pored vitamina A i C, acerola sadrži i kalcijum, gvožđe, vitamine B1, B2 i B3, kao i fosfor.
Nedavna istraživanja su takođe potvrdila da je acerola veoma bogata antioksidansima.
Ukratko
Acerola u obliku suplementa (najčešće praha) može poslužiti da zadovoljite svoje dnevne potrebe za vitaminom C iz prirodnih izvora. Takođe može značajno koristiti tokom sezona prehlada i gripa. Osim vitamina C, acerola sadrži i druge važne vitamine i minerale i predstavlja značajan izvor antioksidanasa.
Što se tiče drugih zdravstvenih dejstava koja se pripisuju aceroli - pomoć kod digestivnih problema, depresije i sportske izdržljivosti, o tome zasad nema istraživanja i potrebno je više proučavanja da se takvo korišćenje potvrdi.
Stručne reference
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814610014019
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814610001172
www.chemijournal.com/archives/2016/vol4issue3/PartA/4-2-25.pdf
Proizvodi u vezi sa člankom