Adaptogeni su biljke koje deluju tako što se suprotstavljaju efektima stresa u organizmu. Stres izaziva opipljive promene, koje nanose štetu nervnom, endokrinom i imunom sistemu. Adaptogeni imaju stimulativna svojstva koja pomažu da se ti štetni efekti preduprede.
Iako adaptogeni postaju šire popularni u novije vreme, oni se proučavaju odavno, još od II svetskog rata. U to vreme, naučnici su tražili sredstvo da pomognu pilotima da lete bolje, brže i duže. Sovjetski Savez je objavio vojne studije o stimulansu po imenu Shisandra chinensis. Utvrđeno je da kod lovaca naroda Nanaj bobice i seme ove biljke smanjuju žeđ, glad i iscrpljenost, pa im čak pomažu i da bolje vide noću.
Do danas je obavljeno niz proučavanja biljnih adaptogena (raznih biljaka sa adaptogenim svojstvima) i na životinjama i na ljudima i naučno je utvrđeno je da adaptogeni:
- štite nervni sistem
- smanjuju umor
- deluju antidepresivno
- deluju stimulativno na centralni nervni sistem
- poboljšavaju mentalnu sposobnost
- poboljšavaju pažnju.
Kako deluju adaptogeni
Kada se suočimo sa nekim stresorom, bilo da je fizički ili mentalni, naš organizam reaguje tzv. sindromom opšte adaptacije (GAS). On ima tri faze: uzbuna, otpor i iscrpljenost. Adaptogeni nam pomažu da faza otpora traje duže, podstičući efekte koji odlažu iscrpljenost. Oni su kao neka mini-vakcina koja nas unapred čini otpornijim na suočavanje sa stresom. Umesto da se slomimo usred nekog stresnog perioda ili zadatka, adaptogeni pomažu da zadržimo ravnotežu i nastavimo da se borimo.
Kada smo u stanju da se prilagodimo stresu, mi delujemo bolje i osećamo se bolje uprkos tome što smo stresirani. A zahvaljujući tome, ostajemo zdraviji i funkcionišemo efikasnije. Zahvaljujući tome što smanjuju uticaj stresa, adaptogeni mogu da nam pomognu i da smanjimo neke probleme koji se javljaju kao indirektna posledica stresa, a to su nesanica, stomačni problemi/poremećaji varenja, bol, hormonska neravnoteža.
Ima više adaptogena i oni različito deluju na organizam, tako da svako treba da potraži onaj koji više odgovara njegovom stanju ili reakciji na stres.
Evo ukratko najčešće korišćenih adaptogena i njihovog delovanja:
Ašvaganda: Smanjuje stres i anksioznost
Astragalus: Smanjuje umor
Kordiceps: Poboljšava izdržljivost
Sibirski žen šen: Poboljšava koncentraciju i smanjuje mentalni umor
Šizandra bobice: Poboljšavaju izdržljivost, radnu sposobnost i mentalni učinak
Tulsi: Smanjuje fizički i mentalni stres, anksioznost povezanu sa stresom i depresiju
Kurkuma: Poboljšava rad mozga i ublažava depresiju
Napomena:
Iako su ovo biljke koje imaju minimalne neželjene efekte, ipak, ne treba se oslanjati na adaptogene previše dugo i ne treba ih koristiti stalno. Koristite ih pre svega da pomognete sebi da prođete kroz periode intenzivnog stresa, kao što mogu biti praznici, ispiti, porodični problemi, prekovremeni rad na poslu i sl. Obratite pažnju na uputstvo za doziranje (koje se obavezno mora nalaziti na pakovanju proizvoda) i pridržavajte ga se.
(na slici u članku: bobice Shisandra chinensis)
Stručne reference: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991026/#B10-pharmaceuticals-03-00188, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991026/, www.ijpm.info/article.asp?issn=0253-7176;year=2012;volume=34;issue=3;spage=255;epage=262;aulast=Chandrasekhar, https://nccih.nih.gov/health/astragalus, https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs13205-013-0121-9, www.eurekaselect.com/69852/article, www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037887410800216X?via%3Dihub, http://jaim.in/pdf_files/Tulsi%20Ocimum%20sanctum:%20A%20herb%20for%20all%20reasons.pdf