Alfa-lipoinska kiselina je supstanca slična vitaminima, koja između ostalog deluje i kao antioksidans. Organizam koristi alfa-lipoinsku kiselinu kako bi razlagao ugljene hidrate i generisao energiju za rad raznih organa.
U medicini se alfa-lipoinska kiselina najčešće koristi za lečenje nekih nervnih simptoma, posebno kod dijabetičara (dijabetička neuropatija). Takođe se koristi u tretmanu gojaznosti, kao i povišene količine lipida i holesterola u krvi (hiperlipidemija).
Izgleda da alfa-lipoinska kiselina sprečava da dođe do oštećenja određenih ćelija organizma; ona takođe uspostavlja normalne nivoe vitamina E i vitamina C.
Takođe je verovatno da alfa-lipoinska kiselina deluje kao antioksidans, što znači da može da zaštiti mozak od određene vrste oštećenja, kao i da pomaže u slučaju nekih oboljenja jetre.
Istraživanja su ukazala da konzumacija alfa-lipoinske kiseline do 16 nedelja zaredom snižava ukupni holesterol, kao i LDL ("loš") holesterol i kod onih koji imaju i kod onih koji nemaju povišene masnoće u krvi. Isto tako, neka istraživanja pokazuju da duže uzimanje alfa-lipoinske kiseline može da doprinese smanjenju telesne težine kod gojaznih odraslih, ali i kod gojazne dece. I konačno, uzimanje visokih doza - 600-1800 mg alfa-lipoinske kiseline oralno, ili intravenozno - izgleda da smanjuje osećaj žarenja, bol i utrnulost u rukama i nogama kod dijabetičara (manje doze u tim slučajevima ne pomažu).
Neka preliminarna istraživanja ukazuju da bi uzimanje alfa-lipoinske kiseline (samostalno ili sa drugim lekovima) moglo da bude blagotvorno u slučajevima Alchajmerove bolesti, starenja kože (spoljašnja primena), sindroma karpalnog tunela, dijabetičke nefropatije, bolnih menstruacija, oslabljenog srca, hemoroida, migrena, ortostatičke hipotenzije, bolesti perifernih arterija, reumatoidnog artritisa i išijasa.
U novije vreme, koristi se i kao pomoćno sredstvo-suplement u tretmanu blažih oblika kovida.
U dobre prirodne izvore alfa-lipoinske kiseline spadaju spanać, brokoli, prokelj, paradajz, krompir, pivski kvasac, a takođe se može naći u obliku suplemenata.
Izvori: www.webmed com, www.mayoclinic.org, www.medicalnewstoday.com