Beta glukani su jedna vrsta rastvorljivih biljnih vlakana. Rastvorljiva biljna vlakna se rastvaraju u vodi obrazujući gustu supstancu nalik gelu (za razliku od nerastvorljivih, koja samo upiju vodu i tako se dalje kreću kroz digestivni trakt). Beta glukane možemo naći u ćelijskim membranama određenih vrsta biljaka, kvasaca, bakterija, gljiva i algi. Ova vlakna su dosta proučavana i istraživanja ih povezuju sa velikim brojem potencijalnih dobrobiti, uključujući sposobnost da snize nivo holesterola, smanje upale, pomognu regulaciji nivoa šećera u krvi i drugo.
Prirodni izvori beta glukana
Beta glukani se prirodno nalaze u brojnim namirnicama. Žitarice, a posebno ječam i ovas, sadrže najveću koncentraciju beta glukana. Dobri izvori beta glukana su i raž, kukuruz, pšenica, pirinač, pečurke i morske alge. Beta glukani se nalaze i u određenim vrstama bakterija, kao i u kvascu Saccharomyces cerevisiae koji se koristi za dobijanje prehrambenog kvasca.
Kako deluju beta-glukani
Kao i ostala rastvorljiva biljna vlakna, beta glukani usporavaju prolazak hrane kroz creva. To produžuje vreme varenja hrane, što nam omogućava da duže ostanemo siti. Beta glukani takođe usporavaju apsorpciju šećera u krv. To može da pomogne da se stabilizuje nivo šećera u krvi i da se poboljša mehanizam regulacije šećera. Pored toga, ova vlakna smanjuju apsorpciju prehrambenog holesterola u digestivnom traktu, što može pomoći da se održi zdrav nivo holesterola.
Dobrobiti beta glukana
Beta glukani doprinose zdravlju srca
Nekoliko istraživanja je utvrdilo da beta glukani gode zdravlju srca i deluju preventivno protiv srčanih oboljenja. Prema tvrdnji američke Uprave za hranu i lekove, beta glukani iz integralnog ovsa, ovsenih pahuljica i ovsenog brašna mogu da smanje rizik od srčanih oboljenja. To je zato što ova vlakna mogu da smanje i nivo ukupnog i nivo LDL („lošeg“) holesterola u krvi, što smanjuje rizik od srčanih oboljenja. Prema jednom istraživanju, konzumacija 3 grama beta glukana dnevno tokom 8 nedelja smanjila je nivo LDL holesterola za 15%, a ukupnog holesterola za gotovo 9%.
Beta glukani su takođe bogati antioksidansima, koji neutrališu štetne slobodne radikale, sprečavaju upale i doprinose zaštiti od srčanih oboljenja.
Beta glukani doprinose regulaciji nivoa šećera u krvi
Neka istraživanja ukazuju da beta glukani mogu da poboljšaju regulaciju nivoa šećera u krvi. Prema pregledu četiri različita istraživanja, svakodnevno uzimanje 2,5-3,5 grama beta glukana tokom tri do osam nedelja može da smanji nivo šećera u krvi natašte i da poboljša dugoročnu regulaciju nivoa šećera kod ljudi sa dijabetesom tip 2. Druga istraživanja su ukazala da dodavanje beta glukana obrocima sa ugljenim hidratima može da smanji nivo šećera u krvi i nivo insulina nakon jela.
Jedan obiman pregled istraživanja na tu temu je izvestio da konzumacija biljnih vlakana (uključujući beta glukane) iz žitarica može da se poveže sa smanjenim rizikom od nastanka dijabetesa tip 2.
Beta glukani stimulišu imuni sistem
Neka proučavanja ukazuju da bi beta glukani mogli da koriste imunitetu. To je utvrđeno u više istraživanja in vitro i na životinjama, gde se pokazalo da beta glukani stimulišu ćelije imunog sistema i štite od infekcija. Preciznije, pokazalo se da beta glukani stimulišu određene imune ćelije, konkretno makrofage, neutrofile i monocite.
Druga istraživanja in vitro i na životinjama su pokazala da beta glukani mogu da smanje nivo nekoliko markera koji se koriste za merenje upala, uključujući faktor nekroze tumora (TNF), interleukin-1 beta i interleukin-6. Potrebno je više istraživanja na ljudima da bi se pokazalo u kojoj meri ovo važi i za ljudski organizam.
Treba li koristiti suplemente beta glukana
Osim u sastavu prirodnih namirnica, beta glukani su dostupni i u obliku suplemenata. Suplementi beta glukana se često koriste da se doprinese zdravlju srca, pošto mogu da smanje nivo ukupnog i LDL („lošeg“) holesterola. Oni mogu da doprinesu boljem radu i pražnjenju creva, regulaciji nivoa šećera u krvi, kao i da pomognu u dijetama za mršavljenje. U nekim slučajevima se beta glukani čak primenjuju spolja, da bi podstakli zarastanje rana i oporavak tkiva. Ponekad se beta glukani koriste i u slučajevima kada treba podstaći imunitet.
Izvori i stručne reference: www.healthline.com, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559033/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618555/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7099199/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32728751/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5810204/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5686931/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7146517/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31960663/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26771637/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33608654/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5883628/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479769/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32165203/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29285925/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33923129/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4415962/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017669/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31344853/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5413815/
Proizvodi u vezi sa člankom
Ječam (geršla) organski

Mladi ječam u prahu organski

Ovas oljušteni organski

Ovsene pahuljice organske
