Mačija (ili mačja) kandža je biljka koja se u tradicionalnoj medicini naroda Južne Amerike, uključujući i Inke, vekovima koristila protiv virusnih infekcija i za jačanje imuniteta. Lekovita materija se dobija od korena i kore te biljke. Mačija kandža se najčešće koristi za ublažavanje simptoma osteoartritisa i reumatoidnog artritisa.
Postoje dva varijeteta mačje kandže, Uncaria tomentosa i Unceria gianiensis, koje su posebno interesantne za medicinu. Obe sadrže supstance koje potencijalno podstiču imunitet, deluju antivirusno i antikancerogeno.
Tokom 1970-tih godina naučnici su obavili niz proučavanja da bi proverili lekoviti potencijal mačije kandže. Lekovitost mačje kandže uglavnom potiče od alkaloida klase oksindola koji se nalaze u korenu i kori ove biljke. Smatra se da oni podstiču imuni sistem, što ovoj biljci daje razna povoljna medicinska dejstva.
Najaktivniji alkaloid u mačjoj kandži, izopteropidin, ili izomer A, pomaže protiv raznih virusa. Istraživanja su ukazala da ekstrakt mačje kandže može da pomogne protiv bakterija, virusa i gljivica. Evo šta kaže savremena nauka u pogledu zdravstvenih dobrobiti mačje kandže.
Ublažava simptome bolesti povezanih sa upalama. Ova biljka suzbija sintezu faktora nekroze tumora (TNF-alfa), jednog od glavnih faktora upala, pa zato pomaže da se ublaže simptomi povezani sa lumbagom, artritisom (uključujući reumatoidni artritis i osteoartritis) i drugihm upalnim bolestima. Istraživanja su pokazala da uzimanje ekstrakta mačje kandže za nedelju dana umanjuje bol u kolenu povezan sa fizičkom aktivnošću (ali ne i u mirovanju). U kombinaciji sa nekim drugim lekovima, dugotrajno korišćenje mačje kandže smanjilo je bol i otok zglobova usled reumatoidnog artritisa.
Podstiče imunitet. Mačja kandža povećava broj belih krvnih zrnaca u organizmu. Može da pomogne da se zaustavi širenje bolesti i pomogne da se iskorene bakterijske infekcije i drugi patogeni.
Doprinosi sniženju krvnog pritiska i usporava zgrušavanje krvi. Postoje indikacije da mačija kandža može da snizi krvni pritisak, kao i da uspori zgrušavanje krvi
Ubrzava zaceljivanje rana. Kvinovinska kiselina koji ova biljka sadrži može da pomogne da se ublaže upale, ubrzavajući zarastanje rana i štiteći ih da se ne inficiraju.
Pomaže radu organa za varenje. Iako ovo nije dovoljno proučeno, tradicionalna medicina smatra da osobe koje pate od čira na želucu, sindroma propustljivih creva i sindroma nadražljivih creva mogu imati koristi od ove biljke, pošto pomaže da se očisti digestivni trakt i obezbedi dobra crevna flora.
Može da ublaži simptome virusnih infekcija, a posebno može biti korisna protiv herpes zostera.
Mere opreza
Pošto može da podstakne rad imunog sistema, mačiju kandžu ne treba uzimati u slučaju autoimunih bolesti (kao što su multipla skleroza i lupus). Takođe, mačija kandža može da oteža kontrolu krvnog pritiska pa je ne bi trebalo uzimati najmanje 2 nedelje pre, ukoliko imate zakazanu operaciju. Pošto usporava zgrušavanje krvi, ne treba je uzimati u slučaju poremećaja zgrušavanja krvi (hemofilija). Pošto podstiče stvaranje belih krvnih zrnaca, mačju kandžu nikako ne treba uzimati u slučajevima leukemije.
Stručne reference
www.webmed.com
International Immunopharmacology, Volume 3, Issues 13–14, December 2003, Pages 1889-1900
A Guide to Understanding Dietary Supplements, 2012
Journal of Ethnopharmacology, Volume 96, Issue 3, 15 January 2005, Pages 577-584
Pythotherapy Research, July 2007, Volume21, Issue7, Pages 675-683
eMedicineHealth, Cat's Claw
www.mercola.com