Tulsi (latinski Ocimum tenuiflorum ili Ocimum sanctum L.) je zelena lisnata biljka koja potiče iz Jugoistočne Azije. U ajurvedskoj medicini se koristila za lečenje raznih bolesti, a njena medicinska svojstva potvrdila je i savremena nauka.
Nutritivno gledano, tulsi sadrži vitamin A i C, kalcijum, cink, hlorofil i gvožđe. Ali, ajurvedskoj medicini je bilo važnije njegovo lekovito delovanje, pa su se razni delovi ove biljke koristili za lečenje raznih bolesti: cvetovi za bronhitis, lišće i semenke (u kombinaciji sa biberom) za malariju, cela biljka protiv proliva, mučnine i povraćanja, tinktura za čir na želucu i očne bolesti, mast od bosiljka protiv ekcema i etarsko ulje za ublažavanje ujeda insekata.
Mnoga savremena istraživanja potvrdila su korist i terapeutsku vrednost cele biljke tulsi u tretiranju zdravstvenih problema kod ljudi.
Tulsi smanjuje stres i anksioznost
Svi delovi biljke tulsi deluju kao adaptogen. Prema holističkoj medicini, adaptogeni su prirodne supstance koje pomažu organizmu da se prilagodi stresu i održi mentalnu ravnotežu. Međutim, i naučna istraživanja pokazuju da tulsi ima farmakološka svojstva koja pomažu ljudskom organizmu da se izbori sa raznim vrstama stresa. Izvor stresa za naš organizam može biti hemijski, fizički, infektivni i emocionalni. Što se tiče fizičkog stresa, u proučavanjima na životinjama pokazano je da tulsi povećava otpornost na stres koji dolazi iz okruženja: poboljšava metabolizam, smanjuje oštećenje tkiva, smanjuje reakciju na buku u okruženju i povećava fizičku izdržljivost. U proučavanjima na ljudima, utvrđeno je da listovi tulsija imaju antidepresivno i antianksiozno dejstvo koje se može porediti sa diazepamima (lorazepam, bensedin i dr) i antidepresivnim lekovima. Utvrđeno je da tulsi smanjuje iscrpljenost, zaboravnost, poboljšava san i ublažava stres kod ljudi. U tu svrhu, ajurvedski praktičari preporučuju da se pije čaj od listova (ili praha od mlevenih listova) tulsija.
Tulsi detoksikuje organizam
Tulsi je izuzetno bogat antioksidansima i pomaže detoksikaciju organizma. Istraživanja pokazuju da tulsi može da zaštiti organizam od toksičnih hemikalija (uključujući pesticide, lekove, industrijske hemikalije i teške metale).
Tulsi ubrzava zaceljenje rana
Ekstrakt listova tulsija ne samo da ubrzava zarastanje rana, već ima i antibakterijsko, antigljivično i antivirusno dejstvo, a pored toga ublažava i upale i bol. Istraživanja su pokazala da može da ubrza zaceljenje rana nakon operacije, kao i da blagotvorno deluje kod čireva u ustima, akni, keloida i ružnih ožiljaka.
Tulsi snižava šećer u krvi
Istraživanja obavljena i na životinjama i na ljudima pokazala su da svi delovi biljke tulsi mogu da pomognu da se snizi nivo šećera u krvi. Tulsi takođe može da pomogne u sprečavanju nastanka insulinske rezistencije.
Tulsi snižava holesterol
Istraživanja na životinjama i na ljudima (dijabetičarima) su pokazala da tulsi može da pomogne u regulisanju telesne težine i nivoa holesterola.
Tulsi štiti želudac
U proučavanjima na životinjama pokazalo se da tulsi eliminiše posledice čira izazvanog stresom. Tulsi deluje tako što smanjuje lučenje želudačne kiseline, povećava lučenje želudačne sluzi, povećava broj i produžuje život ćelija želudačne sluzokože. Jedno istraživanje na životinjama, na primer, pokazalo je da je 200 mg ekstrakta tulsija kod dve trećine eksperimentalnih životinja smanjilo broj i ozbiljnost čireva na želucu.
Što se tiče neželjenih efekata, ni u jednom proučavanju terapeutskog delovanja tulsija na ljudima nije izvešteno o pojavi neželjenih efekata.
Stručne reference: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249909/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, http://cdn.naturaldispensary.com/downloads/A_Research_Review_of_Holy_Basil.pdf, http://ispub.com/IJGE/11/1/14310, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14698524/, www.hindawi.com/journals/ecam/2017/9217567/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14698524/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, www.hindawi.com/journals/ecam/2017/9217567/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5376420/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, www.researchgate.net/publication/284800393_A_clinical_study_on_the_management_of_generalized_anxiety_disorder_with_Vaca_Acorus_calamus