Tulsi

tulsiTulsi (latinski Ocimum tenuiflorum ili Ocimum sanctum L.) je zelena lisnata biljka koja potiče iz Jugoistočne Azije. U ajurvedskoj medicini se koristila za lečenje raznih bolesti, a njena medicinska svojstva potvrdila je i savremena nauka.

Nutritivno gledano, tulsi sadrži vitamin A i C, kalcijum, cink, hlorofil i gvožđe. Ali, ajurvedskoj medicini je bilo važnije njegovo lekovito delovanje, pa su se razni delovi ove biljke koristili za lečenje raznih bolesti: cvetovi za bronhitis, lišće i semenke (u kombinaciji sa biberom) za malariju, cela biljka protiv proliva, mučnine i povraćanja, tinktura za čir na želucu i očne bolesti, mast od bosiljka protiv ekcema i etarsko ulje za ublažavanje ujeda insekata.  

Mnoga savremena istraživanja potvrdila su korist i terapeutsku vrednost cele biljke tulsi u tretiranju zdravstvenih problema kod ljudi.

 

Tulsi smanjuje stres i anksioznost

Svi delovi biljke tulsi deluju kao adaptogen. Prema holističkoj medicini, adaptogeni su prirodne supstance koje pomažu organizmu da se prilagodi stresu i održi mentalnu ravnotežu. Međutim, i naučna istraživanja pokazuju da tulsi ima farmakološka svojstva koja pomažu ljudskom organizmu da se izbori sa raznim vrstama stresa. Izvor stresa za naš organizam može biti hemijski, fizički, infektivni i emocionalni. Što se tiče fizičkog stresa, u proučavanjima na životinjama pokazano je da tulsi povećava otpornost na stres koji dolazi iz okruženja: poboljšava metabolizam, smanjuje oštećenje tkiva, smanjuje reakciju na buku u okruženju i povećava fizičku izdržljivost. U proučavanjima na ljudima, utvrđeno je da listovi tulsija imaju antidepresivno i antianksiozno dejstvo koje se može porediti sa diazepamima (lorazepam, bensedin i dr) i antidepresivnim lekovima. Utvrđeno je da tulsi smanjuje iscrpljenost, zaboravnost, poboljšava san i ublažava stres kod ljudi. U tu svrhu, ajurvedski praktičari preporučuju da se pije čaj od listova (ili praha od mlevenih listova) tulsija.

 

Tulsi detoksikuje organizam

Tulsi je izuzetno bogat antioksidansima i pomaže detoksikaciju organizma. Istraživanja pokazuju da tulsi može da zaštiti organizam od toksičnih hemikalija (uključujući pesticide, lekove, industrijske hemikalije i teške metale).

 

Tulsi ubrzava zaceljenje rana

Ekstrakt listova tulsija ne samo da ubrzava zarastanje rana, već ima i antibakterijsko, antigljivično i antivirusno dejstvo, a pored toga ublažava i upale i bol. Istraživanja su pokazala da može da ubrza zaceljenje rana nakon operacije, kao i da blagotvorno deluje kod čireva u ustima, akni, keloida i ružnih ožiljaka.

 

Tulsi snižava šećer u krvi

Istraživanja obavljena i na životinjama i na ljudima pokazala su da svi delovi biljke tulsi mogu da pomognu da se snizi nivo šećera u krvi. Tulsi takođe može da pomogne u sprečavanju nastanka insulinske rezistencije.  

 

Tulsi snižava holesterol

Istraživanja na životinjama i na ljudima (dijabetičarima) su pokazala da tulsi može da pomogne u regulisanju telesne težine i nivoa holesterola.

 

Tulsi štiti želudac

U proučavanjima na životinjama pokazalo se da tulsi eliminiše posledice čira izazvanog stresom. Tulsi deluje tako što smanjuje lučenje želudačne kiseline, povećava lučenje želudačne sluzi, povećava broj i produžuje život ćelija želudačne sluzokože. Jedno istraživanje na životinjama, na primer, pokazalo je da je 200 mg ekstrakta tulsija kod dve trećine eksperimentalnih životinja smanjilo broj i ozbiljnost čireva na želucu.

Što se tiče neželjenih efekata, ni u jednom proučavanju terapeutskog delovanja tulsija na ljudima nije izvešteno o pojavi neželjenih efekata.

 

Stručne reference: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249909/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, http://cdn.naturaldispensary.com/downloads/A_Research_Review_of_Holy_Basil.pdf, http://ispub.com/IJGE/11/1/14310, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14698524/, www.hindawi.com/journals/ecam/2017/9217567/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14698524/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, www.hindawi.com/journals/ecam/2017/9217567/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5376420/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296439/, www.researchgate.net/publication/284800393_A_clinical_study_on_the_management_of_generalized_anxiety_disorder_with_Vaca_Acorus_calamus

 

Proizvodi u vezi sa člankom


NeeraDijeta.rs

Probali su je Bijonse, Anđelina Džoli, Gvinet Paltrou, Naomi Kempbel, Tom Henks...

neera 3a

BiseriMudrosti.com

banner biserimudrosti

HathaYoga.rs

banner hatayoga wide

Posetioci sajta

Broj posetilaca na sajtu: 179