Kad se osvrnemo na vesti objavljene u prethodnoj godini, vidimo da je sve više istraživanja koja ukazuju na prirodna sredstva, mehanizme ljudskog organizma i tretmane koji mogu da konkurišu farmaceutskim lekovima. Evo koji su, po našem mišljenju, najinteresantiji.
San leči infekcije
Iz iskustva znamo da treba da se odmaramo kada smo bolesni, a nedavno su nemački istraživači otkrili kako tačno san podstiče imunitet i omogućava našem organizmu da se izbori sa raznim vrstama bolesti. Naime, san smanjuje količinu hormona adrenalina, noradrenalina, prostaglandina i adenozina koji sprečavaju T-ćelije da se vežu i zalepe za svoje mete - nivo ovih hormona opada kad spavamo. Tako san direktno podstiče i pojačava rad imunog sistema organizma.
Kurkuma efikasna koliko i lekovi
Dosad je više od 5000 proučavanja ukazalo na zdravstvene dobrobiti ovog začina - i ne samo to. Istraživanja su ukazala da u nekim slučajevima kurkuma može da podjednako efikasno zameni lekove za snižavanje holesterola i šećera, da pomenemo samo neke od njih.
Đumbir bolji od aspirina
Aspirin se uzima radi prevencije srčanih oboljenja, ali ima ozbiljnu manu: dugoročna upotreba nosi opasnost od mogućih unutrašnjih krvarenja. Đumbir deluje na isti način kao aspirin: smanjuje upale i blokira COX-2, specifični enzim koji može da podstakne nastanak srčanih oboljenja. Isto kao i aspirin, đumbir deluje kao "razređivač krvi" i može da spreči formiranje ugrušaka, i to, po svemu sudeći, bez negativnih propratnih efekata aspirina.
Naizmenični post prevencija dijabetesa
Istraživanja su dosad ukazala da naizmenični post (intermittent fasting) može da poboljša senzitivnost na insulin i preventivno deluje protiv razvoja masne jetre. Nemački naučnici su ove godine utvrdili da ovaj režim ishrane smanjuje i mast u pankreasu, veliki faktor rizika od razvoja dijabetesa. Naime, odavno se sumnja da je nagomilavanje masnih ćelija u pankreasu direktno povezano sa razvojem dijabetesa. U eksperimentu na životinjama, naizmenični post (jedan dan jelo, jedan dan gladovanje) sprečio je da se masne ćelija nagomilaju u pankreasu. Zato su istraživači zaključili da naizmenični post može da postane ne samo dobro sredstvo prevencije, već i lečenja. Prednosti naizmeničnog posta su što je neinvazivan, lak za primenu u svakodnevnom životu i ne zahteva lekove.
Kokosovo ulje odbija insekte
Standardni repelent za insekte DEET (N-dietil-meta-toluamid) ulazi u sastav gotovo svih kupovnih sprejeva, stikova i sl. koji odbijaju insekte. Međutim, proučavanje koje je obavilo američko ministarstvo poljoprivrede utvrdilo je da je kokosovo ulje bar isto tako snažan repelent, ako ne i bolji, koji odbija krpelje, komarce, muve i stenice, a nema nikakvih neželjenih propratih efekata poput DEET, koji je ipak toksična hemikalija.
Namirnice snižavaju pritisak koliko i lekovi
U današnje vreme gotovo svi stariji ljudi uzimaju neke lekove za sniženje pritiska. Ipak, mora li biti tako? Osim što redovna fizička aktivnost, naučno dokazano, doprinosi da se pritisak drži pod kontrolom, neke namirnice deluju na pritisak koliko i lekovi, ako ne i bolje. U njih, na primer, spadaju: cvekla, beli luk i crna čokolada (kakao).
Iskorenjivanje helikobaktera bez antibiotika
Bakterija helikobakter pilori odgovorna je za većinu čireva na želucu i dvanaestopalačnom crevu. Poznato je da se ona veoma teško leči. Ali, iranski istraživači su nedavno otkrili efikasan prirodan metod - kombinaciju meda i crnog kumina - ona eliminiše oko 50% populacije helikobaktera. A još interesantniji način da se prirodno rešimo ove bakterije je - konzumacija brokolija! Istraživanje objavljeno u časopisu Digestive Diseases and Sciences utvrdilo je da je helikobakter iskorenjen kod 78% pacijenata koji su konzumirali brokoli dvaput dnevno tokom sedam dana!
Probiotici smanjuju potrebu za antibioticima
Preterana upotreba antibiotika, posebno kod dece, je jedan od većih problema savremenog zdravstva. Međutim, bar desetak proučavanja je ukazalo da redovna konzumacija probiotika, kod dece, smanjuje potrebu za upotrebom antibiotika za 29% do čak 53% - što je impresivno. To bi mogao biti jedan od vrednih pristupa da se ublaži problem rezistencije na antibiotike.
Eliminacija kandide prirodnim sredstvima
Infekcija gljivicom kandidom je iznenađujuće čest problem. Bilo da se tretira farmaceutskim lekovima ili prirodnim sredstvima, preporučuje se promena ishrane (npr. maksimalno smanjenje šećera). Osim farmaceutskih lekova, neka prirodna sredstva dobro deluju protiv kandide, a to su ekstrakt semena grožđa, kokosovo ulje, beli luk, đumbir, cimet i karanfilić (ili esencijalno ulje karanfilića).