Zdrava ishrana u izolaciji

ishrana izolacijaZbog aktuelne epidemiološke situacije ovih dana smo svi u kućnoj izolaciji. Prilagođavamo se situaciji i željno iščekujemo bolje dane. Izreka kaže da i najgori dan traje samo 24 sata. Proći će i korona, život će se vratiti u normalu, a u kakvom psihofizičkom stanju ćemo biti nakon svega, zavisi od toga kako provodimo ove dane dok smo zatvoreni među četiri zida. Izolacija i višak slobodnog vremena mogu stvoriti dosadu, a dosada je veliki okidač za nekontrolisano uzimanje hrane. Tako se može otići u drugu krajnost, te se od neredovne ishrane prelazi na "isuviše redovnu". (Piše: Slavica Matić, viši dijetetičar-nutricionista).

Otprilike kao što stoji u ovoj šaljivoj poruci koju sam dobila neki dan: "Jela sam 11 puta, zadremala 5 puta i još uvek je danas".
U ovom trenutku smo svi pre svega fokusirani na sprečavanje širenja infekcije što podrazumeva određene higijenske mere. Ovo zaista jeste od presudne važnosti, no ne bi trebalo zapostaviti ni ostale aspekte zdravog života - ishranu i fizičku aktivnost. Pravilnu ishranu i redovnu fizičku aktivnost možete praktikovati i u ovim specifičnim okolnostima. Štaviše, možete im se posvetiti u većoj meri, jer svi oni izgovori vezani za nedostatak vremena sada padaju u vodu. Ima se vremena kako za kuvanje i redovne obroke tako i za fizičku aktivnost, ali višak vremena je iznedrio nove izazove. Drugim rečima, žvaće se ponešto gotovo celog dana. Poznato je takođe da se emotivna stanja odražavaju na ishranu. Stres, strah i anksioznost koji su prisutni ovih dana kod mnogih izazivaju želju za povećanim unosom hrane, i to pre svega slatke, masne i slane (slatkiša i grickalica). U oba slučaja jede se i onda kada zapravo ne postoji realna glad već se jede na nervnoj bazi.

Zdravi u izolaciji

Uobročite se. Tri glavna obroka i po potrebi jedna do dve užine. Kuvanje, mešenje i pravljenje kolača su samo neki od načina da se ispuni vreme. To zaista može biti vrlo lepa i kreativna aktivnost u koju se mogu uključiti i deca, ali postoji toliko drugih stvari koje možete raditi. Višak slobodnog vremena ispunite aktivnostima koje volite i u kojima uživate. Verujem da postoje i druge stvari u kojima uživate sem hrane. Što više budete zaokupljeni drugim aktivnostima, manje ćete misliti na hranu.
U prodavnicu idite sa spiskom namirnica koje su vam zaista potrebne. Najbolje bi bilo da napravite plan obroka za nedelju dana kako biste tačno znali šta vam je neophodno. Dobrom organizacijom ćete poštedeti sebe nepotrebnih odlazaka u prodavnicu i čekanja u redovima.
Ne podležite panici i ne gomilajte hranu. Nadam se da ste sa najtraženijim artiklima (belo brašno, beli šećer, rafinisano ulje) već odavno raskrstili. Nabavite koji kilogram nekog integralnog brašna za slučaj da vam ponestane hleba. Dok su se drugi žalili na nestašicu belog brašna ja sam ovih dana bez problema nalazila ražano, ječmeno i integralno pšenično brašno. Tu su i recepti bez brašna pa je sada možda idealno vreme da malo eksperimentišete i probate nešto novo. Na našem you tube kanalu pogledajte recepte za koje vam nije potreban ni gram brašna: lanene tortilje, proteinski mafini od kinoe, prolećne kocke od palente i sremuša, kofte od crvenog sočiva, posne rafaelo kuglice, voćni kolač sa ovsenim pahuljicama, posna bezglutenska torta od rogača, energetske pločice. Evo i nekih recepata sa sajta: palačinke bez brašna, mleka i jaja, presni kolač od šargarepe, krekeri od semenki, čokoladna moka torta.
Napravite male zalihe namirnica koje mogu duže da stoje - pasulj, sočivo, leblebije, kinoa, proso, kuskus heljda, ovsene pahuljice, integralni pirinač, lan, susam, suncokret... Dobro će doći i koja kesa zamrznutog povrća. Kombinovanjem ovih namirnica možete svakoga dana imati zdrav i hranljiv obrok. Mahunarke, žitarice i semenke u kombinaciji sa svežim povrćem i voćem obezbediće vam dovoljnu količinu vlakana. Fizička neaktivnost + smanjen unos vlakana = opstipacija. Mislite o ovome na vreme.
Pažljivo birajte namirnice, pripremajte kvalitetne obroke jer ćete tako ojačati imunitet i sprečiti taloženje kilograma. Trudite se da uz svaki obrok imate i porciju sveže salate. Još uvek ima cvekle, rotkve, šargarepe, celera, a tu su i mladi luk, rotkvice, zelena salata. Ako još uvek imate zimnicu sada je pravo vreme da je pojedete. Ukoliko imate zamrznuto voće iskoristite ga za pravljenje smutija i zdravijih poslastica.
Unosite dovoljno tečnosti. Topla limunada, čajevi i sveže ceđeni sokovi od voća i povrća su dobar izbor. Neka na meniju redovno budu i čorbice.
Vežbajte. Na internetu možete pronaći veliki broj vežbi koje možete uraditi i u stanu. Sigurno ćete naći nešto što vam odgovara. Trčite u mestu, preskačite konopac, igrajte uz omiljenu muziku. Ne dozvolite da vam jedina fizička aktivnost bude šetnja od kauča do frižidera. Odagnajte stres fizičkom aktivnošću umesto hranom. Postoje čak i vežbice koje možete raditi dok gledate TV. U svakom slučaju, bolje išta nego ništa!
Na kraju jedna poruka za dame. Drage moje, znam da će mnoge od vas iskoristiti ovo vreme za generalno spremanje stana i obavljanje svih onih zaostalih kućnih poslova koje u prenatrpanoj svakodnevici niste stizale da odradite. Ne dozvolite ipak da vam vreme u izolaciji prođe isključivo u čišćenju i pranju ili u ispunjavanju gastronomskih želja svojih ukućana. Skinite kecelju i posvetite se malo sebi. Odvojite svakoga dana malo vremena za sebe i neka mala zadovoljstva koja vas čine srećnima.


NeeraDijeta.rs

Probali su je Bijonse, Anđelina Džoli, Gvinet Paltrou, Naomi Kempbel, Tom Henks...

neera 3a

BiseriMudrosti.com

banner biserimudrosti

HathaYoga.rs

banner hatayoga wide

Posetioci sajta

Broj posetilaca na sajtu: 99